Seberozvoj

Proč je vlastně hypotéka dobrý krok?

23. 1. 2020

Hypotéka. Synonyma jako strašák, závazek, sebevražda, břemeno, koule na noze, problém… slýchám neustále. “Tobě se to říká, Ty si můžeš cestovat, ale já mám hypotéku!” To je nejčastější argument, proč si lidé neplní sny. Často se cítí býti finančně zahnáni do kouta. Jenže moje odpověď zní: “Já ji mám taky! A jsem na to obrovsky […]

Travel the world on fifteen damn dollars
Why I don't believe in affiliate marketing
TEN THINGS I ALWAYS HAVE IN MY SUITCASE
Now Trending:
I'm KAte!

Put a short description here that explains the purpose of your blog and welcomes your readers. You could also link this to your About Page if you want to send people there.

hello,

Ready to Make Your Dreams Happen?

tell me more

Taiyaki occupy farm-to-table swag fashion axe four loko. Church-key palo santo selvage.

Hypotéka. Synonyma jako strašák, závazek, sebevražda, břemeno, koule na noze, problém… slýchám neustále.

“Tobě se to říká, Ty si můžeš cestovat, ale já mám hypotéku!” To je nejčastější argument, proč si lidé neplní sny. Často se cítí býti finančně zahnáni do kouta. Jenže moje odpověď zní:

“Já ji mám taky! A jsem na to obrovsky hrdá!!”

Psát o tom, jak snadné je zvýšit si příjem, budu někdy jindy. Ale možná by nebylo na škodu zkusit zatím pozměnit myšlení a podívat se na hypotéku pozitivně. Proč?

NENÍ SNADNÉ JI ZÍSKAT a TY JI MÁŠ!

Získat v dnešní době hypotéku není vůbec snadné. Ať už kvůli tomu, že jednoduše není dostatek volných bytů ve větších městech, tak hlavně z toho důvodu, že dosáhnout na hypotéku při dnešních podmínkách je pro mladého člověka, ba i pro rodinu, často velký problém. Dříve jste mohli jen prokázat pravidelný příjem a dostali jste 100% hypotéku. Dnes je tu mnoho kritérií. Například hypotéka smí být maximálně devětkrát vyšší než váš čistý roční příjem, a výše splátky nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu. Pokud tedy vyděláváte 2O tisíc měsíčně čistého, dosáhnete maximálně na 2 160 000 Kč. Pokud chce ale člověk bydlet ve větším městě, ceny za nejmenší byty se pohybují od 3 milionů dál, a naopak v menších městech zaměstnanec často nedosáhne na vyšší plat. Ať už jste zaměstnanec nebo podnikáte, svůj příjem musíte prokázat, a to minimálně za poslední dva roky.

Druhá věc je, že podmínka stanovená ČNB zní: Maximální výše hypotéky je 90 % z hodnoty nemovitosti. Zároveň je ale počet podobných úvěrů omezený. Podle pokynů ČNB mohou více než 80% hypotéky tvořit maximálně 15 % z objemu hypotečních úvěrů, které daná banka poskytuje. Mnohem obvyklejší jsou proto hypotéky do 80 %. V praxi to znamená, že musíte mít našetřeno min. 20 % z hodnoty nemovitosti. Pokud kupujete malý byt na maloměstě za milion, je to 200 tisíc Kč, pokud ale chcete bydlet například v Brně ve 2kk v panelákovém bytě za 3 miliony, může to být 600 tisíc Kč.

Zájemci o hypotéku, nebojte se. Je to reálné! Tuny informací najdete na internetu (čtěte ověřené zdroje) a hlavně v bance. A pro ty, kteří hypotéku mají, můžeme se teď shodnout, že je to vlastně obrovská VÝHRA? Ať už ji máte déle a stihli jste lepší podmínky, nebo jste ji získali teď, jste o velký krok napřed.

NENÍ TO BŘEMENO, ALE INVESTICE

Chápu tu tíhu na ramenou, který člověk má, když podepisuje smlouvu s bankou na splácení několika milionů pro dobu třiceti let. Taky jsem ji podepisovala. Ale neustále, každý den si připomínám, že peníze, které posílám každý měsíc bance, jsou peníze, které investuji do SVÉHO MAJETKU. Jistě, jsou tam nemalé úroky, banku hodně přeplatíme atd., ale důležité je, že za 30 let budu mít svou vlastní nemovistost v hodnotě několika milionů Kč. Kdybych hypotéku neměla, za 30 let ty peníze nemám nikde, tím jsem si jistá.

VŽDY BUDEŠ MUSET PLATIT BYDLENÍ

Jen málokdo z nás má to štěstí, že jim rodiče koupí byt nebo dům. Drtivá většina všech lidí se musí KAŽDÝ MĚSÍC ohánět, aby měli střechu nad hlavou. Takže ať už budu bydlet v nájmu nebo v nemovitosti, kterou splácím bance, tak jako tak budu každý měsíc muset něco platit. Tak proč to neinvestovat do svého?

MÁŠ DALŠÍ CÍL

Tohle je možná bod pro ty z vás, kteří se se závazkem na 30 let nespokojíte. Já jsem jedna z nich. Chápu, že mnoho lidí každý měsíc sotva dá dohromady peníze na splátku bance, a je těžké uvěřit, že to jde i jinak. Ale pomocí seberozvoje, vzdělávacích seminářů a knih se můžeš i Ty dostat k dalšímu příjmu, který zlepší kvalitu Tvého života a Ty si můžeš dát další cíl: SPLATIT HYPOTÉKU CO NEJDŘÍVE. Těch 30 let není podmínka. Je tam nějaká fixační doba, což bývá 5 let, kdy se podmínky splátek nezmění, ale pak se dají upravit a hlavně, můžeš hypotéku splatit dřív.

Například já mohu splatit až 25% hypotéky ročně. Pořídila jsem si malou garsonku, a proto kdybych teď našla cestu, jak každý rok vydělat a našetřit tolik peněz, mám reálnou možnost hypotéku splatit za těch pouhých 5 let. Že to nejde? Je to jen o úhlu pohledu… stejně jako Tvůj pohled na hypotéku. 🙂

MÁŠ HYPOTÉKU? CHCEŠ HYPOTÉKU? JAK SE OHLEDNĚ TOHO CÍTÍŠ A JAKÉ MÁŠ OBAVY?

+ show Comments

- Hide Comments

add a comment

 1. Nikola napsal:

  Hypotéku mám taky od loňského roku, naštěstí napůl s přítelem, sama bych to asi nedala 😀 Sháněli jsme rok byt v Praze, ale jelikož tam jsou ceny šílené a nic z nabídky na kterou jsme dosáhli jsme neměli, tak jsme šli kousek za Prahu, s 30-ti minutovým dojezdem do centra, takže je to vlastně to samé jako bychom bydleli na kraji Prahy, jen s tím rozdílem, že to odsud nejezdí každých pět minut, za to je to tu mnohem krásnější 😀 Nicméně zpět k té investici.. Já se hypotéce ze začátku bránila zuby nehty, jenže pak nám zvedli nájem a už jsem začala pookřávat 😀 Pak jsme našli skvělého finančního poradce, který nám vysvětlil, že hypotéka jsou nejlíp investované peníze, a že i když bychom tu naši stávající hypotéku mohli splatit třeba za 10 let (místo 30ti), tak je lepší si za těch pár let vzít další hypotéku a mít to prostě jako nevyčerpatelný zdroj peněz (a nervů :D). Uvidíme jak to nakonec dopadne. Jen je asi dobré říct, že to chce velkou sebedisciplínu, měsíčně si odkládat ideálně do nějakého investičního fondu s dobrým zhodnocením, investovat do dluhopisů, pokud je na to dostatek financí a počítat s tím, že měsíčně se k hypotéce musí odvádět ještě několik stovek až tisíc za životní pojištění a pojištění domácnosti, že energie taky nejsou zadarmo, počítat taky s daní z nabytí nemovitosti, která není zanedbatelná a s každoročním poplatkem za nemovitost, která už zanedbatelná je 🙂 A pak už se vesele ten zbytek peněz může prohýřit, jak je libo 😀 Hypotékám zdar!

 2. Naty napsal:

  Výborný článok a teším sa na ďalšie! Mám hypotéku, v novom zatiaľ ešte nebývame, lebo je to novostavba, ale verím, že v najbližších mesiacoch tak bude. Keď som si spočítala, koľko sme za 4 roky preplatili na nájme… Ach no, aj nájom má svoj význam, ale už sa teším do vlastného 🙂

 3. Niki napsal:

  Ahoj Kristyy, skvely clanek!
  Mne by zajimalo jestli muzu mit hypoteku v cr kdyz bydlim a pracuji v Londyne, z UK platu by se mi to splacelo lepe a pak bych se mela jednou kam vratit.
  Niki

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Ahoj Niki, upřímně jsem tuhle věc nikdy neřešila, takže bude nejlepší poptat se v bance. Ale věřím, že je to reálné 🙂

  • Nikola napsal:

   ahoj, riesila som nieco podobne, ale na Slovensku. Prijem zo zahranicia uznavaju len niektore banky (ale niektore ano), takze predpokladam ze v CR to bude podobne 🙂 len teda musi byt ta nemovitost v CR, nie v Londyne. Skus kontaktovat zopar bank a uvidis. drzim palce!

 4. Lucia napsal:

  krásný článek Kristí, být vděčná za hypotéku je taková novinka, ale je to osvěžující pocit 😀
  máš pravdu, že je tak těžké na ni teď dosáhnout, že je vlastně boží, že ji máme a neposíláme peníze do ztracena, ale do svého domečku 🙂

 5. Natalí napsal:

  Ahoj, máme od léta s přítelem hypotéku na byt v Táboře a ano! Je to investice do něčeho svého. Ve dvou je to pochopitelně jednodužší ale jak říkáš, i malá garsonka je skvělá investice, protože když si člověk přepočítá, kolik dává v pronájmu někomu cizímu, tak je rozhodne lepší to samé dávat do svého. Hlavně je to skvělý pocit oproti ostatním, kteří nad tím přemýšlí do budoucna, kdy mi už budeme mít třeba polovinu splacenou ? hlavně v dnešní době se snaží mladým lidem co nejvíce pomoci, lze si vzít 80% hypotéku a zbytek třeba z jiných zdrojů a dohromady ti to dá sumu normálního nájmu 🙂

 6. Jarmila napsal:

  Máme s manželem hypoteku teprve měsíc, dům za 4mil., splněný sen. Je to na hraně našich fin.možností (přesně tech 45% co zmiňuješ), hodně jsme váhali, protože jsme ůvodně doufali, ze seženeme levnější….ALE, tenhle je na kraji města, takže netřeba řešit dojíždění a hlavně byl obyvatelný (levnější domy nebyli hned k nastěhování, fúra práce).
  Moje největší obava je, že si nenajdu práci, až mi skončí stávající smlouva. Pak že se jednomu z nás něco stane (manžel má rizikovou práci). A nakonec se bojím, že už v životě nenašetříme ani korunu bokem, padnou výlety, dovolené (myslím tím čr, s dítkem) a nákupy jen pro radost.
  Zároveň si neustále opakuji, že na penězích nebudeme sedět a dáváme je na to nejlepší místo – do vlastního domova, že vydělat umíme, že můžu jít vždy pracovat do fabriky.
  Bydlíme v novém týden a jsme tu moc šťastní, nešlapem po sobě v malém, máme prostor na vše co chceme dělat, nepřekážíme si, nerozčilují nás sousedí (panelákové mejdany, psi, klevetění)… VĚŘÍM, že to bylo správné rozhodnutí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

so hot right now

hey there!

Jsem Christie,
Tvá největší fanynka!

Ne vždy jsem žila to, co dnes!
Z maloměsta, ustrašený holky, ponižování v práci uklízečky, dluhy a toxický vztah, až po zdravou sebedůvěru, cestování po světě, vlastní podnikání a naplněný život!

 Top episodes

 Top Epizody

příběh

Můj australský sen

příběh

Purpose Trip - výlet do hlubin srdce

příběh

Labyrint světa s ráj srdce

10 snadných způsobů,
jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny (bezbolestně)! 

Stáhni si zdarma svůj e-book, ve kterém najdeš 10 způsobů a tipů,
jak do svého jídelníčku dostat více zeleniny, a to snadno a bezbolestně
(a to je důležité, protože žvýkat pořád ledový salát baví přesně...  nikoho!) 

STÁHNOUT

e-book zdarma

Od nuly
k pěti porcím denně

Křestní jméno

E-mailová adresa

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno.
Magic Academy s.r.o. je společnost legálně chráněná ochrannou známkou. 

maGIC ACADEMY s.r.o. 

KONTAKT
ODPOVĚDNOST
GDPR
OBCHODNÍ PODMÍNKY 
DOMŮ

pošli mi zprávu >

@MAgicacademy_cz >

Už sleduješ můj Instagram?

@hellochristie >