Business & Marketing

Chci vydat knihu – jak na to?

22. 1. 2020

Tam venku jsou TISÍCE lidí, kteří chodí na kurzy tvůrčího psaní, mají doma rozepsanou knihu, tajně sepisují fejetony nebo básně a sní o tom vidět svou knihu v rukou svých i čtenářů! Ne každý ale sebere odvahu, a rozhodne se svůj sen zrealizovat. Proč? Je to FAKT hodně práce. 1. KNIHU MUSÍŠ NAPSAT Napsat knihu […]

Travel the world on fifteen damn dollars
Why I don't believe in affiliate marketing
TEN THINGS I ALWAYS HAVE IN MY SUITCASE
Now Trending:
I'm KAte!

Put a short description here that explains the purpose of your blog and welcomes your readers. You could also link this to your About Page if you want to send people there.

hello,

Ready to Make Your Dreams Happen?

tell me more

Taiyaki occupy farm-to-table swag fashion axe four loko. Church-key palo santo selvage.

Tam venku jsou TISÍCE lidí, kteří chodí na kurzy tvůrčího psaní, mají doma rozepsanou knihu, tajně sepisují fejetony nebo básně a sní o tom vidět svou knihu v rukou svých i čtenářů! Ne každý ale sebere odvahu, a rozhodne se svůj sen zrealizovat. Proč? Je to FAKT hodně práce.

1. KNIHU MUSÍŠ NAPSAT

Napsat knihu je fuška. Respektive když se do toho pustíš naplno, knihu napíšeš i za měsíc. Ale napsat DOBROU knihu, to je doslova umění. Když už konečně dostaneš skvělý nápad, připrav se na týdny a měsíce psaní, mazání, zase psaní, a nekonečných úprav. Nejdůležitější a často nejnáročnější část jsou totiž REVIZE. To znamená knihu číst stokrát dokola, a neustále něco opravovat či přepisovat. A ani po stoprvé to nebude dokonalé. Připrav se proto na týdny a měsíce strávené před monitorem, až se Ti z toho bude z hlavy kouřit.

2. KNIHU MUSÍŠ VYDAT

Zde máš dvě možnosti: vydat knihu přímo ve vydavatelství nebo vlastním nákladem. Já osobně jsem knihu BEZ FILTRU vydala vlastním nákladem, a proto se budu dále věnovat detailně této variantě. Nicméně pokud preferuješ možnost vydavatelství, na internetu najdeš mnoho článků, kde Ti s tím poradí. Já prvně také zvažovala vydavatelství, ale chodit měsíce od jednoho k druhému a doufat, že mi to někdo vydá, zatímco pak dostanu jen pár procent ze zisku? To nebylo pro mě…

3. MUSÍŠ KNIHU PRODAT

Někdo se chce živit jako spisovatel, někdo chce jen rychle vydělat (to poznáš tak, že je kniha během tří měsíců zázračně hotová), a někdo si chce jen splnit velký sen. Ať už je Tvůj motiv jakýkoliv, Tvým cílem bude knihu někomu prodat. A čím více lidí si ji koupí, tím samozřejmě lépe. Jak to ale udělat? Já osobně doporučuji následující: Využij VŠECH prostředků, co máš! Instagram, Facebook, blogování, placenou reklamu, mluv o tom s rodinou a přáteli, SDÍLEJ, jak na knize pracuješ a vtáhni své sledující do děje tvorby. Až bude kniha hotová, zorganizuj nebo se přihlaš na autorské čtení, kývni na rozhovor, uspořádej křest… ! 🙂

JAK TEDY KNIHU VYDAT VLASTNÍM NÁKLADEM A KDE NA TO VZÍT PENÍZE?

Rozhodl/a ses knihu vydat vlastním nákladem. To znamená, že musíš počítat s velkou počáteční investicí. Naproti vydání knihy s vydavatelstvím jde ale 100% zisku přímo Tobě. Díky tomu jsem například z prodeje každé knihy mohla věnovat část neziskové organizaci Anabell.

Za co všechno tedy budeš muset určitě zaplatit?

 • jazyková korektura textu
 • grafik musí zpracovat odsazení textu
 • grafický návrh obálky
 • tisk knihy v tiskárně + doprava na místo, ke knihy budeš mít naskladněné

Další položky k zaplacení (nepovinné, avšak často zapomínané).

 • ilustrátor nebo fotograf (pokud chceš v knize obrázky či fotografie a nezvládneš to sama)
 • místo na uskladnění knih (pokud se Ti nevejdou domů)

Ušetřit můžeš na mnoha faktorech. Například pokud jsi šikovná a uděláš si sama ilustrace. Pokud máš nějaké známé grafiky, nebo studenty, kteří by to rádi udělali za pozdější reklamu. Nepotřebuješ hned sklad, možná se Ti knihy vejdou do obýváku.

Cena tisku se pak odvíjí od mnoha faktorů:

 • vazba
 • množství stran
 • typ papíru
 • barevný či černobílý tisk
 • laminace
 • doprava
 • a hlavně počet kusů

Je logické, že čím více kusů objednáš, tím méně bude stát jeden kus. Například pokud objednáš tisk 50 barevných knih, jedna Tě může vyjít (jen příklad) na 250 Kč a zaplatíš tedy 12 500 Kč. Pokud ale objednáš 300 ks, jedna kniha Tě vyjde třeba už na 150 Kč, a zaplatíš tak 45 000 Kč. To je samozřejmě velký rozdíl, ale pokud knihy pak prodáš za 300 Kč/ks, v prvním případě vyděláš 2 500 Kč a ve druhém vyděláš 45 000 Kč. A to už je, uznej. velký rozdíl. Musíš však sama zvážit, jestli je reálné, aby se tolik knih prodalo.

Pokud na vydání knihy vlastním nákladem nemáš našetřeno dostatek financí nebo je to pro Tebe velký risk (což chápu, já měla jen za tisk hned napoprvé zaplatit šestimístnou fakturu a ty peníze jsem na účtě ani neměla!!!), jsou tu dvě možnosti:

 • udělat předprodej (to jsem udělala já)
 • zkusit rozjet kampaň třeba na některém z portálů, jako je HitHit (lidé přispějí na realizaci a knihu dostanou až bude hotová), Kickstarter nebo jak jsem se sama dozvěděla v článku od úžasné Simči tady, tak existuje web pointa.cz.

Další detaily, na které bys měla myslet:

 • Kde budeš knihu prodávat?
  • Dost možná ji daruješ pár přátelům a známým, nebo prodáš několika lidem za hotovost do ruky, ale pokud máš větší ambice, a já doufám, že ano, budeš knihu muset mít kde prodat. A tady přichází na řadu eshop. Já všema deseti doporučuji Shoptet, který je opravdu jednoduchý na zpracování, má mnoho designů a díky chytrým modulům Ti usnadní práci (sklad, cena, platba online, doprava, faktury, exporty atd.). Shoptet je zdarma, ale různé moduly, aby plnohodnotně fungoval, se platí. Pro představu, já na Shoptetu platím už dva roky přes 1000 Kč měsíčně.

 • Jak budeš knihu posílat?
  • Jednou za čas není problém vystát frontu na poště s pár kusy a dlouze vyplňovat podací lístky. Pokud ale bude zájem o desítky TVÝCH knih (oh, jak sladce to zní), doporučuji kontaktovat dopravce (Česká Pošta, Zásilkovna, DPD,…), a sepsat s nimi smlouvu. S některými je možné domluvit i svozy. To znamená, že knihy zabalíš, správně označíš (často to funguje na bází štítkování, tzn. doma si vytiskneš adresy všech zájemců a nalepíš na zásilky) a jejich zaměstnanec si pro balíčky přijede a o vše se postará. Usnadní to mnoho práce! Pokud ji nemáš, pak tedy počítej také s koupí tiskárny a případně inkoustových kazet.

 • Jak mohou zákazníci zaplatit?
  • Nejčastější metody jsou dobírka (nedoporučuji, protože Ty poštovné zaplatíš, ale pokud si ta osoba knihu na poště nevyzvedne a nezaplatí ji, na peníze dlouho čekáš, zásilky se vracejí a je to opravdu velmi nepříjemné), nebo platba předem (doporučuji!!), a to převodem na bankovní účet nebo platba online kartou. Pro převod na bankovní účet stačí dát zákazníkům detaily k převodu, ale počítej, že pak budeš na platbu dlouho čekat (lidé zapomínají, nedostanou se k tomu hned, dělají chyby v zadávání platby atd.). Druhá varianta, za mě mnohem lepší, je platba kartou online, protože je objednávka zaplacená ihned. Na to však musíš mít smlouvu se společností GoPay a na svém eshopu mít nastavenou platbu kartou. To vše je celkem zdlouhavý proces, proto doporučuji řešit to ruku v ruce s psaním knihy, aby se nestalo, že bude kniha hotová a nebudeš ji mít jak prodat.

Poslední, ale VELICE DŮLEŽITÉ body jsou tyto:

ISBN – nepovinný, avšak velmi smysluplný registrační údaj mezinárodního knižního systému evidence knih. Já ho na knize BEZ FILTRU nemám, a dnes je mi to opravdu líto. Více informací najdeš například ZDE.

ZDANĚNÍ PŘÍJMU – pokud na knize vyděláváš a veřejně ji prodáváš, MUSÍŠ mít živnostenský list, vystavovat faktury a vše danit. Vyhledej si také informace o EET, což je další položka, kterou budeš muset skrz úřady a eshop vyřešit, POKUD BUDEŠ POSÍLAT BALÍKY NA DOBÍRKU nebo je prodávat ZA HOTOVOST. Pro platbu kartou nebo převodem na účet EET nepotřebuješ. Pro více info se ptej na svém finančním úřadě.

GDPR – pokud budeš knihu posílat přes dopravce, znamená to, že v objednávce schraňuješ osobní údaje zákazníků (jména spolu s telefonními čísly, emaily, adresami, čísly bankovních účtů…), a je velmi důležité, abys na eshopu měla správně nastavené obchodní podmínky a extra velký pozor dej na část o Ochraně osobních údajů a GDPR. Na to je dobré kontaktovat obchodního právníka, jelikož i malá chyba může znamenat pokutu v řádech milionů. Pokud dáš někomu balení a export objednávek na starost, musíte sepsat smlouvu o ochraně osobních údajů (tato osoba je nesmí nikde dále sdělovat a zákazníci musí být v obchodních podmínkách informováni, že se jejich údaje dostanou k další osobě a souhlasit s nimi před potvrzením objednávky.).

Tak! A to je asi vše. Celkem pohoda ne? 😀 Chápu, že Tě tohle mohlo hodně odradit, ale věř, že je to všechno snazší, než se zdá. A jakmile pak budeš mít svoje voňavé papírové miminko v ruce, věř, že ten pocit za tu dřinu stojí! Hodně štěstí! 🙂

Máš nějaké další dotazy nebo tipy a postřehy? Napiš je do komentářů!

+ show Comments

- Hide Comments

add a comment

 1. SÁRA Š napsal:

  Super! Zní to teda strašně složitě, ale věřím, že když se do toho člověk ponoří pořádně, začne tomu rozumět. Já si vždycky přála vydat nějakou pecka fantasy nebo scifi knížku, ale asi přes vydavatelství. Ale tohle mi rozhodně trochu víc otevřelo oči ohledně vlastního vydání 🙂

  • Programy pro psaní knížky napsal:

   Ahoj Kristý,
   moc děkuji za tyto Tvé články! Docela mě nahlodaly k tomu, začít něco dělat a splnit si svůj sen, ačkoli to není jednoduchá cesta..
   Celou dobu, co jsem četla Tvé články o psaní knížky, mě to vedlo asi ne k úplně důležitému dotazu, ale máš nějaký typ, v jakém programu knížku psát nebo na to jdeš jednoduše a používáš Word?
   Děkuji za odpověď! 🙂
   Andrea

   • Kristyna Dolejsova napsal:

    Andrejko, děkuji za dotaz. Mám MacBook, takže používám normálně Pages, ale to je na Windowsu vlastně Word 🙂 Hodně štěstí! 🙂

    • Andrea Oborníková napsal:

     Já Ti mockrát děkuji za odpověď! 🙂 (Upřímně jsem si dlouho nebyla jistá, jestli se ten komentář vůbec zveřejnil, protože jsem ho pak nemohla nikde najít 😀 )
     Děkuji moc, i Tobě přeji spoustu štěstí a lásky!! 🙂 Měj se krásně!

     • Kristyna Dolejsova napsal:

      Mám nastaveno, abych si komentáře sama schválila ke zveřejnění a nebyly tu spamy 🙂 Maličkost, ráda jsem poradila. 🙂

 2. M. napsal:

  Diky za tenhle clanek! Jo, strasi me to, ale aspon ted ten strach ma nejakej realnej argument, proti kterymu se da pracovat, a ne jen “nevim ani kde vsechno zjistit, tak se bojim a odkladam”.

 3. evelyna napsal:

  I já se chystám si sama vydat knížku, tak díky moc za cenné doplnění informací, jen bych ráda upozornila na jednu možná maličkou nepřesnost. Autorské psaní jako takové nevyžaduje živnost a je daněno dle jiného paragrafu, otázka jiná je ovšem činnost vydavatelská, t.j distribuce a prodej, nejsem si zcela jistá, jestli se to vztahuje i na vlastní tvorbu. Ale to je detail. Měj se hezky a ještě jednou děkuji! Evelýna

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Krásný den a děkuji za poznámku 🙂 Já jsem se na to ptala právě raději na finančním úřadě, a bylo mi řečeno, že pokud si knihu vydám a prodávám ji, musímna to mít živnost, abych to mohla (tedy musela :D) danit… Sama jsem v tomhle srab, bojím se, že někde udělám malou chybu a budu mít nějaký průšvih, takže to dělám od začátku takto. Co přesně máš tedy prosím na mysli autorským psaním, které nevyžaduje živnost? Moc děkuji za informaci 🙂 Hezký den 🙂 Christie x

 4. Když o tom, jak vydat svou vlastní knihu, člověk čte, vypadá to hodně děsivě až možná i nereálně všechny tyhle věci dotáhnout do konce + najít ty správné lidi k tomu, aby se tak mohlo stát. ALE! Jakmile máš tu svou knihu napsanou, žene tě tak šílená touha vydat to, že všechny ty další věci zvládneš levou zadní a najednou držíš tu svou knihu v ruce a nechápeš, jak se to vlastně stalo a jsi neskutečně šťastný a pyšný. 🙂 I když nevíš co se bude dít teď 😀 ale je to tak strašně krásný celý tento proces! A proto snad do měsíce vydávám vlastním nákladem svou DRUHOU knihu! Tvůj článek je tak výstižný, že mi ani nedošlo, kolik těch položek mám vlastně už hotových 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

so hot right now

hey there!

Jsem Christie,
Tvá největší fanynka!

Ne vždy jsem žila to, co dnes!
Z maloměsta, ustrašený holky, ponižování v práci uklízečky, dluhy a toxický vztah, až po zdravou sebedůvěru, cestování po světě, vlastní podnikání a naplněný život!

 Top episodes

 Top Epizody

příběh

Můj australský sen

příběh

Purpose Trip - výlet do hlubin srdce

příběh

Labyrint světa s ráj srdce

10 snadných způsobů,
jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny (bezbolestně)! 

Stáhni si zdarma svůj e-book, ve kterém najdeš 10 způsobů a tipů,
jak do svého jídelníčku dostat více zeleniny, a to snadno a bezbolestně
(a to je důležité, protože žvýkat pořád ledový salát baví přesně...  nikoho!) 

STÁHNOUT

e-book zdarma

Od nuly
k pěti porcím denně

Křestní jméno

E-mailová adresa

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno.
Magic Academy s.r.o. je společnost legálně chráněná ochrannou známkou. 

maGIC ACADEMY s.r.o. 

KONTAKT
ODPOVĚDNOST
GDPR
OBCHODNÍ PODMÍNKY 
DOMŮ

pošli mi zprávu >

@MAgicacademy_cz >

Už sleduješ můj Instagram?

@hellochristie >