Seberozvoj

Hlavní důvod, proč mladí lidé neumí spořit

27. 2. 2019

Zbývá několik dní do výplaty a v kapse máš už jen pár drobných, na bankovní účet se raději ani nehodláš koukat. Tenhle měsíc jsi ZASE nebyla schopná nic ušetřit, ba naopak, už zase jsi na nule. ‚‚Příští měsíc to bude opravdu jinak!‘‘ Slibuješ si. Několik dní teď budeš jíst čínské polévky, nebo se rozhodneš o […]

Travel the world on fifteen damn dollars
Why I don't believe in affiliate marketing
TEN THINGS I ALWAYS HAVE IN MY SUITCASE
Now Trending:
I'm KAte!

Put a short description here that explains the purpose of your blog and welcomes your readers. You could also link this to your About Page if you want to send people there.

hello,

Ready to Make Your Dreams Happen?

tell me more

Taiyaki occupy farm-to-table swag fashion axe four loko. Church-key palo santo selvage.

Zbývá několik dní do výplaty a v kapse máš už jen pár drobných, na bankovní účet se raději ani nehodláš koukat. Tenhle měsíc jsi ZASE nebyla schopná nic ušetřit, ba naopak, už zase jsi na nule. ‚‚Příští měsíc to bude opravdu jinak!‘‘ Slibuješ si. Několik dní teď budeš jíst čínské polévky, nebo se rozhodneš o víkendu navštívit maminku. Vždyť jsi jí celý měsíc neviděla!

Za pár dní se bankovní účet rozkvete jako jarní louka a Ty to jdeš oslavit na večeři do restaurace. Konečně se můžeš pořádně najíst! Za dva dny jsi po práci tak unavená, že usoudíš, že bude lepší sednout si na gauč a objednat si delivery. Zasloužíš si přece něco dobrýho a těch 59 Kč za donášku Tě nezabije. Nestíháš si uvařit oběd do práce, tak jdete s kolegy na baštu do místní hospody, vždyť mají obědový menu! Je páteční večer, rande je tady. Přítel večeři velkoryse zaplatí, ale Ty nechceš vypadat jako zlatokopka, tak ho pozveš příště, nebo navrhneš kino s tím největším popcornem! Víkend se blíží a kámoška slaví narozeniny. Nesmíš tam vypadat jako blbec, tak si běžíš koupit nový šaty a celý večer popíjíš pink sparkling za 79 Kč za 1 dcl, aby ses dostala do nálady. Vypiješ skoro flašku.

A za několik týdnů sedíš doma nad čínskou polévkou a pozvání na kávičku s kolegyní z práce odmítáš, protože jsi moc unavená (přitom obě víme, že nemáš kilo na kafe v kelímku).

Zdá se Ti to povědomé?

Naší generaci se říká miléniálové. Lidé, kteří si umí užívat. Respektive, když si neužívají, jsou tak trochu out. Jsme obklopeni reklamou, sociálními sítěmi, a chceme všechno HNED. A chceme to mít krásné. Fotogenické. KVALITNÍ.

Na tom by nebylo nic v nepořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy ztrácíme přehled nad tím, kolik nás to stojí. Když si totiž nemůžeme dopřát HNED ty luxusní dovolené a oblečení, můžeme si dopřát HNED alespoň ty sushi rolky. Americká BANKRATE studie ukazuje na fakt, že lidé v dnešní době jí mimo domov v průměru pětkrát týdně. Kdykoliv vejdete do jakékoliv frenčízové kavárny, nemáte si skoro kam sednout, ve dne v noci. A to kafe přitom pořád stojí stovku.

Ačkoliv jídlo a utrácení za něj rozhodně není ten hlavní důvod, proč lidé nemají moc úspor, přesto je tento faktor víc než kdy dřív obrovskou součástí našich výdajů. Proč? Protože naše generace mimo kvality a cool jídla každý den touží po ZÁŽITCÍCH. A jídlo v restauraci je přece zážitek. Čas spojený s lidmi a jídlem je zážitek. Společné focení, sdílení na Instagram. To všechno je zážitek. Pracovat na volné noze a udělat si kancelář z kavárny, a během 6 hodin práce na notebooku tam nechat 600 Kč za 3 kafe, jeden bagel a New York Cheesecake? Běžné… (A já to vím, protože se mi to dřív stávalo taky.)

Nic z toho, co jsem tu popsala, není špatné. Že chceme zážitky, že chceme kvalitní jídlo, že chceme trávit víc času s lidmi místo vaření? V pořádku. Tímto článkem chci ale říct, že pokud na konci měsíce nemáte co do pusy, nebo že byste rádi jeli na zaslouženou dovolenou, ale nemáte na ni úspory, protože se VŽDYCKY něco stane… pak tu mám pár tipů, jak si ladně utáhnout opasek, aniž bychom se museli vzdát našeho lifestylu a nepřišli o čas s přáteli. Tady je pár příkladů:

VAŘENÍ DOMA JE LEVNĚJŠÍ

Ať se nám to líbí nebo ne, vaření doma je levnější. Nakoupit si domů suroviny a připravit si čerstvé jídlo nemusí být časově náročné. Staré dobré české kuchyni už skoro odzvonilo, a všude na internetu zdarma nebo v knihkupectvích najdete mnoho tipů, jak vařit zdravě, rychle a jednoduše. MOC DOPORUČUJI knižní duo Sama doma a hladová a Sám doma a hladový od Matěje Pospíšila. Tyto kuchařky mě natolik zaujaly svým obsahem a formou, že jsem je koupila i přátelům. Vtipně a jednoduše podané základní, rychlé, skvělé recepty pro muže i ženy (plus v ženské verzi je ještě kolonka Sama doma a ožralá s recepty na domácí drinky, velmi mazané a praktické!) Další velkou výhodou je, že nakupujete čerstvé potraviny, které si sami zpracujete, a tak víte, co jíte (když tedy koukáte na etikety na potravinách:)) Někdo říká: Ale ten plyn, ta elektřina a tooooho času, to se nevyplatí!!!

Když víme jak na to, vyplatí.

DOMÁCÍ POPCORN TAKY STOJÍ ZA TO

Nedávno jsem měla velkou touhu jít s někým do kina a koupit si ten největší popcorn a největší nápoj, pobrečet si u Bohemian Rhapsody a pak jít domů o 3 stovky lehčí (jen za sebe, ve dvou by to vyšlo na 500 Kč v případě, že ten popcorn a nápoj máme napůl… a já se NIKDY nedělím o svůj popcorn!) . Místo toho jsem nám doma udělala horký čaj (asi 5 Kč za šálek), k tomu vypráskala dva balíky sýrového popcornu v mikrovlnce (40 Kč) a lehli jsme si k filmu, který jsem měla dlouho stažený. Moc dobře jsem se pobavila a za necelý pade jsme měli skvělý večer! Stejně tak jsme si jindy koupili ingredience na vlastní pizzu (včetně těsta), a náramně se u toho experimentu pobavili. A takových příkladů vám můžu dát desítky! 🙂

Protože ve finále to nejdražší, co tu investujeme je náš čas. A to jak ten čas strávíme, to už drahé být vůbec nemusí.

SPOLEČNÉ VAŘENÍ JE MNOHEM LEPŠÍ ZÁŽITEK NEŽ RESTAURACE

Pokud máte v plánu větší akci s přáteli, a chcete jít do restaurace, připravte se na větší útratu. Dáte si určitě dezert, hlavní jídlo, dezert a pár drinků. V průměrné restauraci vás toto vyjde na několik set korun.

Víte, co jsem se naučila v Austrálii? SHARING neboli sdílení. A byla to jedna z nejkrásnějších věcí, co jsem v našem bytě zažívala. Bydlela jsem tenkrát s kamarádkou Lucinkou a Španělem Juanem. (Oh, milovala jsem toho kluka ušatýho, vždycky hrál na kytaru a zpíval, aniž by jedno z toho uměl, ale byl tak sladkej, že jste mu to museli odpustit. Jen ve dvě ráno jsem už po něm házela bačkory, ať sklapne :D)

Juan měl svou partu přátel ze Španělska a já a Lucy jsme měly jedna druhou. 😀 Často jsme se scházeli všichni u nás v bytě na Spanish nights. Každý prostě donesl něco malého, a společně jsme si pak všichni uvařili. Bylo nás třeba 6-10 lidí. Někdo donesl tortilly, někdo maso, někdo zeleninu, někdo víno, někdo sýr a omáčky. Pustila se latinská hudba, nalilo víno, všichni se bavili, smáli, připravovali a krájeli. Pak se to všechno dalo na jeden stůl nebo velkou kuchyňskou linku, na zem a gauče se rozházeli polštáře a každý si nabral co chtěl. Ty večery jsem milovala!!!

Nikoho to nestálo ani zdaleka to, co bychom utratili v restauraci a byly to nejkrásnější zážitky, které mám. Nemusí to být prostě vždycky luxusní. Může to být mnohem víc.

UTRÁCET S ROZMYSLEM

Často slyším lidi, jak nadávají, že kvalitní a zdravé jídlo je drahé. Pak ale jdou, a koupí si chipsy, karton piv nebo krabičku cigaret. Viděla jsem lidi, kteří se na farmářských trzích hádali s prodejcem vajec, že 10 Kč za jedno bio vejce je zlodějina, a o pár večerů později se opili v baru a rozhazovali stokoruny spropitné. (Ačkoliv barman dostává spropitné den co den a farmář prodává vejce, aby se dcera dostala do tanečních.)

A tady přichází na řadu kritické myšlení. Sednout si a pěkně si to propočítat. Když si nakoupím zdravé suroviny a budu vařit doma, vyjde to dráž, než když budu žít jako doposud a třikrát týdně sedět ve fastfoodu na meníčku? Asi jak kdo, někdo utratí dokonce méně! Ale pokud to skutečně bude stát víc, pak jen o nepatrný rozdíl, který se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí v podobě zdravého těla, kondice a ušetřených peněz za léky.

Díky těmto 4 tipům jste právě teď mohli mít na účtě až o několik tisíc víc. Tak příští měsíc, jo? 🙂

Vaše Christie

+ show Comments

- Hide Comments

add a comment

 1. Michaela napsal:

  Tak ta reklama na Wolt na konci me docela pobavila 😀

 2. Karol napsal:

  Jéé Matěj Pospíšil je můj učitel, řeknu mu, že si na knihy psala chválu! ? Určitě bude rád

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Karol fakt? Já tu knihu Sám doma a hladový sháněla po celý republice, jak moc jsem ji chtěla, dokonce jsem mu psala jak blbec na IG a nic 😀 No nic, už jí mám 😀 😀 😀 Skvělá práce!!

   • Karol napsal:

    Faaakt ? Tak alespoň, že ses jí nakonec dočkala, i když to bylo takhle těžký! ? Já mu to fakt řeknu tyjo. ?

 3. Bodlinka napsal:

  Souhlasím s tebou, tohle je asi dobrý způsob jak ušetřit, ale týká se to jen Vás, kteří bydlíte ve velkých městech. Nebydlím na vesnici, ale v menším městě a těžko si tu můžu objednat jídlo domu, není odkud. Těžko si tu můžu dojít s přáteli několikrát týdně na jídlo nebo kafe, není totiž kam atd. atd., ale přesto to tady miluju a nikdy bych neměnila, tohle je ten pravý domov. Místo Kina které máme 40 km a místo jídla v restauraci kterou máme 15 km se raději jdeme projít k rybníku nebo jezdit na koních. Penízky nikdy moc nebyli, tak se ptám jestli se dá ušetřit i jinak….

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Děkuju za postřeh Bodlinko 🙂 Naprosto s Tebou souhlasím, a těch článků jak bude mnohem víc,neboj 🙂 Toto je jen jeden z mnoha nepotřebných výdajů 🙂 Děkuji za komentář, brzy napíšu další článek 🙂

 4. Kačí napsal:

  Přichází šetření na svatbu a já jsem zkrátka naprosto neschopnej šetřič 😀 takže si tenhle článek budu číst vždycky když mě bude hlodat pokušení koupit si zbytečně jídlo, něco na sebe nebo krabičku!!

  Moc moc děkuji za vše co sdílíš a tvoříš!! 🙂

 5. Najul napsal:

  většina tipů super, jen teda porovnávat večer v kině se staženým filmem mi přijde trochu mimo, nemluvě o tom, že to je vlastně pořád nelegální (i když jasně, děláme to všichni) ? kino je drahý, na druhou stranu nechodíme tam (nebo teda aspoň já ne) úplně každej tejden, tak proč si to jednou za čas nedopřát ? mojí peněženku nejvíc bolí večeře z dovážky, ale s tím se teď i se zdravějším stravováním snažíme něco dělat ☺️

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Jsou to jen tipy, nikde jsem neřekla, že jít do kina je hřích, možná doporučuji přečíst si to ještě jednou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

so hot right now

hey there!

Jsem Christie,
Tvá největší fanynka!

Ne vždy jsem žila to, co dnes!
Z maloměsta, ustrašený holky, ponižování v práci uklízečky, dluhy a toxický vztah, až po zdravou sebedůvěru, cestování po světě, vlastní podnikání a naplněný život!

 Top episodes

 Top Epizody

příběh

Můj australský sen

příběh

Purpose Trip - výlet do hlubin srdce

příběh

Labyrint světa s ráj srdce

10 snadných způsobů,
jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny (bezbolestně)! 

Stáhni si zdarma svůj e-book, ve kterém najdeš 10 způsobů a tipů,
jak do svého jídelníčku dostat více zeleniny, a to snadno a bezbolestně
(a to je důležité, protože žvýkat pořád ledový salát baví přesně...  nikoho!) 

STÁHNOUT

e-book zdarma

Od nuly
k pěti porcím denně

Křestní jméno

E-mailová adresa

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno.
Magic Academy s.r.o. je společnost legálně chráněná ochrannou známkou. 

maGIC ACADEMY s.r.o. 

KONTAKT
ODPOVĚDNOST
GDPR
OBCHODNÍ PODMÍNKY 
DOMŮ

pošli mi zprávu >

@MAgicacademy_cz >

Už sleduješ můj Instagram?

@hellochristie >