Zdraví

My dear acne – #1 můj příběh

20. 2. 2018

Kdyby mi někdo před deseti lety řekl, že budu psát článek o akné a jizvách, smála bych se. Vždy jsem měla pleť jako dětskou prdelku a nikdo v mé rodině na akné nikdy netrpěl, tudíž jsem byla naprosto v klidu. Tohle mě nikdy nepotká, myslela jsem si. Před deseti lety mi totiž bylo 17 let […]

Travel the world on fifteen damn dollars
Why I don't believe in affiliate marketing
TEN THINGS I ALWAYS HAVE IN MY SUITCASE
Now Trending:
I'm KAte!

Put a short description here that explains the purpose of your blog and welcomes your readers. You could also link this to your About Page if you want to send people there.

hello,

Ready to Make Your Dreams Happen?

tell me more

Taiyaki occupy farm-to-table swag fashion axe four loko. Church-key palo santo selvage.

Kdyby mi někdo před deseti lety řekl, že budu psát článek o akné a jizvách, smála bych se. Vždy jsem měla pleť jako dětskou prdelku a nikdo v mé rodině na akné nikdy netrpěl, tudíž jsem byla naprosto v klidu. Tohle mě nikdy nepotká, myslela jsem si. Před deseti lety mi totiž bylo 17 let a zatímco mí spolužáci a spolužačky si mačkali pupínky na záchodě o přestávce, já si vesele žrala čokoládu i hormonální antikoncepci a po akné ani památka. Dnes je mi 27 let, s akné bojuji už přes 3 roky, a to s tou nejhorší formou, cystickým hormonálním akné. Můj obličej je plný fialových flíčků, jizev, důlků a hrbolků z mých nenechavých rukou a věčnýho rýpání mého obličeje. Ale jak se to stalo, že se u mě akné ve 24 letech objevilo?

Než začnu psát, chci se omluvit všem, kdo přišel s pár pupínky na čele a nenajde tu odpověď na svou otázku. Po shlédnutí fotek to pochopíte. Proto na začátek popíšu pár základních informací, které by mohly pomoci i těmto lehkým případům, nicméně zbytek se bude věnovat mému typu akné a tomu, jak na něj.

Dlouho jsem si nedokázala vysvětlit příčinu, tudíž jsem se nemohla ani správně léčit. Na začátek bych ráda řekla, že tohle bude série přibližně 4 článků, v nichž budu mluvit o všem, co jsem za poslední roky pátrání zjistila, o tom, jaké druhy akné existují, proč se tvoří, jak jsem ho (ne)úspěšně opakovaně léčila, jak ovlivňuje psychiku i to, jak jsem se dostala do fáze, kde jsem dnes. Vzala jsem to totiž víc než komplexně. Rozhodla jsem se ho zbavit jednou provždy. Pokud čteš tento článek, je pravděpodobné, že na akné trpíš a chceš se ho zbavit. Mám proto 3 základní a velmi důležité věci, které si musíš zapamatovat.

 1. I když máš pocit, že už jsi vyzkoušel/a všechno, nevyzkoušel/a. Řešení existuje.
 2. Není to Tvoje chyba. Akné znamená jen jednu věc, a to, že něco není ve Tvém těle v pořádku a my jen musíme přijít na to, co tam dělá neplechu. Až na to přijdeme, můžeme to správně léčit.
 3. Akné z Tebe nedělá méněcennou, ošklivou osobu. I když se tak cítíš, i když se na sebe nemůžeš ani podívat, i když to bolí, věř mi, pozitivní mysl má větší vliv než si myslíš. My to zvládneme. Dobře? 🙂

Tak jo. Jdeme na to. Není to pro mě snadný. Články budou plný fotografií, kterými se lidi úplně nechlubí. Hnisavej obličej, fialový fleky na bradě, krvácející tvář, loupající se obličej, já úplně bez makeupu, ubulená a nešťastná, a další. Ale musí to bejt, protože postnutím pleti s makeupem kde je vidět jeden pupínek nikoho nepřesvědčím, že vím, o čem mluvím. So trust me, I have been there.

Tento článek je pilotní a bude o tom, jaké typy akné existují, z čeho asi jsou, můj příběh a to, jak se u mě akné projevilo a jak jsem se rozhodla ho nyní léčit komplexně. 

Než se tedy pustíme do trhání vlasů, že NIC NEFUNGUJE, musíme zjistit, jakou formu akné máme. Nejlepší popis jaký jsem našla je ZDE (klikni pro otevření odkazu)Protože pár pupínků na čele puberťáka nemusí být to samé jako černé tečky na nose souseda nebo podkožní cysty na bradě po vysazení antikoncepce. Na internetu najdeš velkou řadu tipů a rad, co jaké akné znamená a to také podle míst, kde se vyskytují. Doporučuji vyhledávat informace podle tradiční čínské medicíny, která funguje tak, že na základě místa vzniku akné dokáže odhadnout, jaký orgán v těle potřebuje uzdravit nebo posílit. V rychlosti mohu po několika letech pátrání říci následující: PŘÍČIN MŮŽE BÝT MILION. MÍST, KDE MÁŠ AKNÉ, MŮŽOU BÝT DVA MELOUNY. Je to peklo, ale je z toho cesta ven. Budeš se muset pozorovat, nebo si dojít na komplexní vyšetření, kde zjistí, o co se jedná. Jako já. Čti dál.

Tady Ti alespoň popíšu ve zkratce, co by mohla být příčina Tvých problémů na základě výskytu akné.

Čelo a okraje vlasů – rezonuje s Tvým zažívacím ústrojím, čili životním stylem. Piješ málo vody? Cpeš se čokoládou a fastfoody? Pokud ano a akné se tvoří na čele, možná je dobré zamyslet se nad svým životním stylem. Někdy to ale může být taková banalita jako reakce na nevhodný šampon nebo časté používání kšiltovek a zapaření kůže a vlasů.

Mezi obočím – játra. Akné se tu objevuje, když piješ hodně alkoholu nebo jíš hodně tučného jídla. Játra jsou přetížená, nestíhají filtrovat a vylučovat toxiny a bum, řeknou Ti to ve formě beďaru hned ráno, když se postavíš před zrcadlo.

Okolí očí – ledviny. Často to značí nedostatek příjmu tekutin. Jsou to vlastně spíš malé hrbolky, které nebolí, spíš dělají pleť tak nějak nerovnou. Pokud máš ještě tmavé kruhy pod očima, je to jasné.

Nos – srdce a krevní tlak. To je široké spektrum, neznamená to nutně, že dostaneš infarkt 🙂 Spíš se zaměř na cholesterol, aby se neucpávaly cévy. Než se ale vyděsíš, zkus se spíš přistihnout, jak často si denně na nos jen tak sáhneš špinavýma rukama a jestli si pleť pravidelně čistíš. To bude asi ono. 🙂

Tváře – plíce, dýchací ústrojí. Pokud jsi kuřák a máš akné na tvářích, může to být právě tím. Doporučuje se také používat kvalitní makeupy a tvářenky, jelikož tam se nejvíc aplikují, stejně tak dobře se odličovat a měnit pravidelně povlečení. Bakterie si tam chrochtaj blahem.

Brada – žaludek. Pokud máš problémy jako nadýmání (rozuměj prdíky), bolesti žaludku a podobně, může to znamenat alergii na nějaké jídlo, stejně jako nedostatek vlákniny. Takže zkus přidat zeleninu a například psyllium na podporu trávení.

Čelist a krk – pohlavní orgány. Místo, kde se Ti budou dělat pupínky, když to máš dostat (pokud jsi kluk, tak celoročně :D), nebo když procházíš hormonálními změnami. Značí to hormonální nerovnováhu, hodně stresu, málo spánku a často taky to, že jíme moc cukru.

Pokud se trápíš akné na jiných místech těla, maximálně doporučuji tuto stránku (klikni), kde popisky naprosto rezonují s čínskou medicínou a snadno tak můžeš zjistit příčinu svých problémů. (Pouze v angličtině)

Nezapomeň taky jednu důležitou věc: Akné je také často psychosomatické. Takže, po přečtění úvodu si to spoj také trochu s psychikou a zeptej se sám/a sebe. Například:

Mám akné na tvářích, proč? Nekouřím, hygienu dodržuji. Ale je to spojené s plícemi. Nejsem například v nějaké situaci, kde mi není dobře, kde mám pocit, že nemohu dýchat? 

Čelist a krk. Pohlavní orgány. Vše je v pořádku, ale akné se vrací? Bralas hormonální antikoncepci? Funguje to s partnerem? Nenutíš se do sexu? Všechno co není v balanci může způsobit rozpor. A ne malý. 

MŮJ PŘÍBĚH

Nuže. Tady se připravte na pár fotografií. Hodně fotografií a hodně nehezkých fotografií. Jak jsem již psala, v dospívání jsem problém s akné nikdy neměla, až do svých 24 let. Úvodní fotka je z Austrálie, kde jsem se odmalovaná vyfotila hned po sprše, byla jsem pyšná na svoje pihy a říkala si, že mám fakt kliku že nemám problém s pletí.

Za pár týdnů jsem začala vypadat takto. Pardon že se tvářím jako pipina, ale byla jsem zrovna naštvaná na svýho ex. A s tím to všechno taky částečně souvisí.

Tenkrát jsem vysadila po x letech hormonální antikoncepci. (Brala jsem ji asi dva roky mezi 16. a 18. rokem a pak od 22-24 let.) Proč? Začalo se mi dělat bezdůvodně zle. Pořád jsem se motala, nemohla jsem spát. Poléval mě studený pot, neskutečně se mi najednou začaly potit dlaně i ve studené místnosti, srdce mi tlouklo jako o život, třásly se mi ruce…. Měla jsem příšerné stavy depresí, noční můry a začala jsem mít velmi černé myšlenky. Nechápala jsem proč. Žila jsem v té době sice dva roky ve velmi nezdravém vztahu, kdy jsem byla psychicky šikanovaná a skoro nikdy jsem o tom doopravdy nemluvila, ale jinak jsem měla skvělý život. Žila jsem svůj sen u moře v Austrálii. Neměla jsem důvod se cítit až takhle zle. Přisoudila jsem to tedy antikoncepci, protože to je za léta jediný “lék”, který jsem kdy brala. Přestala jsem ji brát a do pár dní všechny výše uvedené příznaky zmizely. Ale?

Všude možně na obličeji se mi začaly tvořit pupínky, které byly takové tvrdé, bolavé pahorky, které nakonec praskly, krvácely a udělal se mi strup. Říkala jsem si, že je to ze stresu z nefungujícího vztahu. Ale i když se vztah na čas zlepšil, pleť se zhoršovala. V Austrálii je navíc vlhko a vedro, a v tom se mým zánětům dobře dařilo. Netrvalo to dlouho, možná dalších pár týdnů, abych vypadala takto:

Můj obličej se začínal velmi rychle přinasírat a začal mě bolet. Vztah šel strmě z kopce a s tím i mé sebevědomí. Bolelo mě srdce, bolel mě i obličej. Trvalo to pár měsíců a já se dostala do této fáze (upozorňuji, nejsou to lichotivé obrázky, ale znáte mě, jdu s kůží na trh i bez filtru):

Nemusím asi říkat, že jsem trpěla. Většina cyst a boláčků se tvořila hluboko pod kůži a bolely jako kráááááva. Nebyly vidět, ale běžně jsem měla na bradě, čelisti a kolem pusy třeba 15 cyst o velikosti třešně. Bolelo mě mluvit, nemohla a nechtěla jsem se smát. Často se mi stalo, že mě něco lechtalo na tváři, a já se poškrábala abych zjistila, že to mě svědí moje vlastní krev, která mi stéká po tváři. Kůže mi doslova praskala. Volala jsem do práce, že nemůžu přijít, protože jsem pracovala jako recepční v Hiltonu a s takovým obličejem denně stát stovkám lidí prostě nechcete. Lidé se mi nekoukaly do očí, protože mi to pořád hnisalo a já se tak styděla. Chtělo se mi pořád brečet. Nechápala jsem, co se děje. Nemohla jsem se toho ani dotknout, natož se snažit to skrývat makeupem. V horku se to stejně jen zhoršilo. A já vytrvale zkoušela snad všechno.

Od kosmetiky drahé i levné, bože nechci ani vědět kolik peněz mě to stálo, důkladné odličování, různé diety, vegetariánství, veganství, pití pouze džusů, x týdnů úplně bez cukru, detoxy krve, jater, ledvin i střev, mastičky, dermatology, kortikoidy, antibiotika, krémy, doplňky stravy, gely, čistící kartáčky, dokonce i klystýr (to nechceš) a dokonce i nepoužívat NIC. Slanou mořskou vodu, čistící čaje, bylinky, kapičky na hormony, meditaci, jógu, gynekology, ukončila jsem vztah… a moje pleť? Stále stejně na hovno. Bolavá a nešťastná. Stejně jako já. A bylo to pro mě strašně těžké, protože jinak jsem celý život vypadala takto:

Nic nepomáhalo a moje sebevědomí šlo dolů raketovou rychlostí. A když dopadlo na zem, provrtalo se ještě skrz zemskou kůru, pár vrstev a tektonických desek až do jádra naší planety. Nebudu vás zatěžovat tím, jak se mi to vždy na chvíli zlepšilo a zhoršilo, vždy něco pomohlo jen nárazově a krátkodobě a pak se to zase vrátilo do starých kolejí. A nyní jsem se rozhodla říct tomu adios pičo. Už jsem dost stará na to, abych se tomu uměla postavit. A začala jsem to řešit. Zajímá Tě, jak vypadám dnes? Bez makeupu a filtrů?

Vyfoceno 2 dny zpětně, 18.2.2018

Ano, můj obličej je pokrytý jizvami a flíčky. Ano, sem tam se mi ještě udělá cysta a zánět, a sem tam mě to pěkně štve. Ale již delší dobu na celou tu problematiku koukám jinak a za pár měsíců jsem se dostala až sem. AŽ SEM! Vidíte ten rozdíl? Ty obrovské boláky, ty fialové fleky… praskající kůže, bolavé cysty a záněty pod kůží… všechno je pryč. Jak jsem to udělala? Ještě mě čeká dlouhá cesta, ale zatím prozradím jen to, že jsem to vzala velmi komplexně.

Tedy:

ZVENKU: Očista hloubkovým bylinným peelingem. Doporučuji počkat si na recenzi a fotky se všemi informacemi. Není to vhodné pro každého a je to dost bolestivá procedura.

ZEVNITŘ: Bioresonance a tradiční čínská medicína. Nyní mám tedy na zádech čip, který mi detoxikuje tělo, a zároveň piju bylinné čaje na míru a chodím na akupunkturu. Doporučuji také si počkat na recenzi, než se vrhnete pod ruce někomu, kdo vám zapíchne jehlu do blány mezi prstama na nohou. Not kidding.

DUŠE: Psychoterapie. Ať se to zdá jakkoliv bláznivé, já 100% věřím, že většina našich zdravotních problémů je odrazem toho, co se děje v naší duši a to jsem se rozhodla uzdravit jako první. Kdo četl mou knihu BEZ FILTRU (odkaz zde), chápe to.

A víte, co je na tom všem nejlepší? Všichni 4 odborníci, ke kterým teď docházím, mi řekli absolutně nezávisle na sobě DVĚ STEJNÉ příčiny. 

 • mé cystické akné nastartovalo vysazení hormonální antikoncepce, přičemž syntetické hormony v mém těle stále jsou a mé tělo není schopno se jich zbavit. Normálně to trvá 6-12 měsíců do úplného vyloučení umělých hormonů. Jenže…
 • já všechno držím v sobě. Moje tělo neumí vyloučit žádný chemický sračky, protože já neumím ani vyjádřit emoce. Všechny v sobě potlačuji, hlavně ty negativní. Nemluvím o problémech, mám pocit, že stále musím být silná a všechno zvládnout sama, neexistuje abych brečela před lidmi, a když už je malinko vyjádřím, bojím se, že mě lidé odsoudí a budu za slabocha a hysterku. Energie se ve mě hromadí a když se neumím vyřvat, bum, je tu cysta a zánět. Proto se to musí léčit komplexně. Tělo i duše. A tohle je první a jediná cesta, která mi z těch všech předtím dává absolutní smysl a také vidím výsledky.

Tak vidíš… nezkusila jsem všechno. A možná ani Ty ne. V příštím článku Ti povím vše o hloubkovém bylinném peelingu, kam jsem šla, jeho cenu, o proceduře, co se dělo potom a všechno důležité včetně fotek.

Doufám a věřím, že společně cestu za vyléčením najdeme. Díky za pozornost a pište kdyžtak do komentářů otázky 🙂

S láskou, Christie

+ show Comments

- Hide Comments

add a comment

 1. Klara Kudrnáčová napsal:

  Me se dela akne na tvarich, a je pravda ze mi v lednu zjistili astma a lezela sem v nemocnici kvuli astma, plicim a pruduskam!! Takze neco na tom.je!
  Každopádně děkuji moc

 2. Pet napsal:

  Je to často individuální. Mě se po vysazení HA pleť cistila asi tři roky a stále to ještě není ono…

 3. Jitka napsal:

  Nepremyslela jsi nekdy nad tim zkusit Aknenormin? Je to lek, ktery opravdu funguje.

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Léky už odmítám. Každý má jen další vedlejší účinky, nikdy doopravdy neléčí příčinu. Děkuji za tip:)

   • Jitka napsal:

    Naprosto chápu, ale vím, že tohle je opravdu věc, která zabere snad u každého. Je to v podstatě obrovská dávka vitaminu A, člověk je po tom vysušený jak treska nesmí za žádnou cenu otěhotně, jinak by byl plod poškozený, ale jinak vím, že to opravdu zabírá a když člověk dobere dostatečně dávku na svou váhu, tak se toho zbaví jednou pro vždy. Mojí kamarádce to totálně zachránilo psychiku, už nevěděla co dál a tohle zabralo a vím, že to tak bylo u většiny lidí.

    • Tyna napsal:

     Ale ma to clovek za potrebi? Myslim, ze zpusob bojovat s pricinou a ne ji jenom potlacovat, je nejlepsi mozny! 🙂

     • Jitka napsal:

      Myslím si, že určitě člověk musí objevit příčinu a najít důvod proč mu to vzniká, protože pak se mu to vrátí i po využívání Aknenorminu, pokud si to nevyřeší v sobě. Ale pokud je z toho už tak psychicky na dně, že brečí a nechce vycházet z domu, tak si myslím, že když existuje něco, co to doopravdy zastaví, tak nevidím důvod proč to nezkusit, když už někdy vyzkoušel všechny možná antibiotika a různé mastičky a hlouposti, tak věc, která funguje asi nebude zrovna ta nejhorší varianta. A věřím, že tím, že je člověk z toho úplně psychicky vyřízenej, se mu ten stav akorát zhoršuje a zhoršuje. Vím o více lidech, kterým to opravdu pomohlo a myslím, že je to lepší řešení to jednou vybrat a mít klid a čas řešit důvody proč to vzniklo.

     • Kristyna Dolejsova napsal:

      Částečně souhlasím, ono to zachrání tu pleť, ale každý lék ma miliardu dalších vedlejších účinků, navíc jestli je to právě nevhodné pro lidi s rozházenou psychikou, může to mít ještě horší následky. Ale tím nikomu neříkám, ať to nezkusí, jen když vidím, že to u mě šlo i jinou cestou, radši vždy zvolím co nejméň chemie 🙂

    • Simona napsal:

     Ona to tak úplně není, že pomůže každému a na dobro to vyléčí. Acnenormin jsem brala během léčby se to opravdu zlepšilo a vypadalo to dost dobře, ale po ukončení léčby (ano ukončila mi to lékařka neni to tak že bych si řekla už je to dobry se*u na to?) se mi akné vrátilo v daleko horší formě. Začali se mi dělat velké krvavé podlitiny na tvářích, kterých se člověk nemohl ani dotknou. Takže je možné, že někomu to vážně pomůže, ale každý jsme jiný ?

     • Jitka napsal:

      Kamarádce se to taky vrátilo, ale nasadila to znovu a už je spokojená. Říkala, že by do toho šla radši tisíckrát znovu a kdyby to věděla už dávno před tím než má zjizvenou tvář, že by si ušetřila spoustu trápení. Že na chvíli vysušená kůže a citlivé oči, že to se dá zvládnout a časem to zmizí, ale jizvy zůstanou napořád.

  • Anne napsal:

   Ako budúcemu zdravotníkovi mi svedomie nedá a musím k tomuto niečo doplniť. Tento liek nie je úplne skvelé riešenie na všetko . Obsahuje izotretionin a je veľmi nebezpečný hlavne pre ľudí, ktorí zrovna nemajú to najlepšie obdobie v živote. Môže spôosobiť alebo zhoršiť depresie. Naozaj neodporúčam pre ľudí, ktorí si práve niečím zlým prechádzajú. Inak musím súhlasiť veľa ľuďom pomôže, ale nie úplne vždy a často ani nie navždy a niektoré veci za čistú pleť nestoja. Tak prosím s týmto liekom len veľmi opatrne 🙂

   • Kristyna Dolejsova napsal:

    Souhlasim Anne. Dekuji za prispevek. Leky vseobecne jsou dost tenky led, a kort v takových případech.

 4. Denisa Granátová napsal:

  Teda klobouk dolů.. takový článek čtu poprvé v životě a je skvělé, že se o tom konečně někdo začíná otevřeně bavit. Jseš velmi statečná. Děkuji za to, že jsi bez filtru. 🙂

 5. Nina napsal:

  Já mám v posledních letech tyhle boláky na spáncích asi nejvíce a pak v místě okraje obličeje na spodní čelisti-vede to skoro až k ušnímu lalůčku.
  Jsem z toho dost na nervy, bolí to a dlouho se to hojí, takže než se vyhojí boláky, už vznikají nové. Pořád hledám psychosomatickou příčinu.

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Já to také měla na spáncích nejvíce a na spodní čelisti. To máš možná dost podobné. Zkusila bych se zaměřit na ty gynekologické problémy, nebo zajít právě na nějaké komplexní vyšetření 🙂

 6. Péťa napsal:

  Ahoj.
  Sleduji tě už nějakou dobu na Instagramu a hrozně souhlasím s tím co píšeš, ale až teď jsem se dostala sem na tvůj web a přečetla si tenhle článek.. Skoro mi až vyrazilo dech jak moc jsem s tebou vnitřně souhlasila. Ačkoliv já netrpím tak silnou formou akné jakou jsi měla ty, tak v pubertě jsem se tím dost trápila a přesně jak píšeš ty, kolikrát jsem ani nechtěla a nešla do školy, mezi kamarády prostě nikam.. A vůbec se nebojím říct, že mě to ovlivnilo a jistým způsobem i brzdilo v rozvoji.. Dneska mi je 22 a na akné trpím stále, sice už v mírně formě, ale kdykoliv se mi udělá pupínek připomene mi to staré časy. Nicméně už se na to koukám z jiné stránky. Mně stačilo najít někoho kdo mě má rád za to jaká jsem a ne za to jak vypadám, snažit se zbavit stresu a vnitřně se vyrovnat sama se sebou. Tohle je pro mě úplný začátek všeho. Není to lehký a upřímně stále mám spoustu pochybnosti sama o sobě,ale nikdo není dokonalý a tak je to v pořádku 🙂
  Takže #ZaNormalniHolky !✌

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Děkuju Péťo. Ano, akné ovlivňuje psychiku opravdu výrazně, pro mě to bylo také peklo jít mezi lidi. Měla jsem pocit, že lidem musí být odporné na mě koukat a nejvíc mě stresovalo, že jsem si nemohla pomoci. Ale jak říkáš. Nikdo není dokonalý a to je v pořádku 🙂

 7. Peta K. napsal:

  Kristýnko, moc děkuji za Tvůj článek. V tom posledním odstavci o emocích jsem se úplně našla. Procházím teď něčím podobným, sice jsem nikdy neměla pleť bez chybičky, ale z ničeho nic se mi až ve 24 letech rozjelo naplno. Už rok mám flekatou, opupínkovanou bradu a tváře, zatímco čelo a nos čistý. Brzo mi došlo, že problém vychází odněkud zevnitř a je třeba hledat příčinu. Dermatoložka to uzavřela s tím, že mám akné, o příčiny nezájem. Tak zkouším sama a věřím, že tomu brzy přijdu na kloub a zas bude dobře. I Tobě přeji, ať se léčba daří a je brzy po problémech.

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Také Ti držím pěsti. To je právě to. Já byla i u těch nejvyhlášenějších dermatoložek, a jedna z nich mi doslova řekla: To máte blbý no, to já vám ale nepomůžu. Přijďte až budete mít zánět, třeba něco najdem. Jako díky moc no 😀 Hledání příšiny a tak? To v západní medicíně neexistuje. Důleitý je LÉČIT, ne VYLÉČIT. A to mě pěkně sere… 😀 Musíme se podívat dovnitř…

   • Peta K. napsal:

    Přeesně to mě taky sere 😀 Když jsem se na doktory snažila zatlačit s tím, že chci zjistit, proč to akné vůbec mám, tak měli všichni jen takové vyhýbavé odpovědi, odkázali mě na kožní, ať si nechám napsat nějakou mastičku 😀 když jsem vyjádřila svoje podezření, že bych to mohla mít z lepku nebo mléčných výrobků, tak na mě koukali skoro jak na blázna a zase řekli, ať si nechám u kožní napsat nějaký krém 😀 jenže to je přesně to, že mastička může pomoci s hojením, ale ty zatracený jebáky se dělat nepřestanou… navíc jsou to kolikrát hrozný drijáky, který si na obličej zkrátka dávat nechci. Jediný alespoň trochu ochotný byl obvoďák, který mi otestoval krev na potíže se štítnou žlázou, játry apod., výsledky vyšly naprosto v normě, prý jsem dokonce v obvodu jedna z mála lidí, kteří jsou úplně zdraví, za což jsem ráda, ale tak zdravá asi nebudu, když mám na obličeji takovej mordor 😀

 8. Bára napsal:

  Páni, klobouk dolů před tvou odvahou jít takhle z kůží na trh!
  Já sama oproti tobě nemám nic a nebo to není tak vidět (krk, záda, dekolt), je mi 30cet a občas vypadám jako puberťák. HA jsem brala půl roku, vysadila jsem nedobrovolně (plicní embolie), ale nakonec jsem za to ráda, když vidím, co to nám holkám způsobuje a má za následek. Je to svinstvo. Každopádně už ji neberu několik let a stejně to hormonální akné mám, takže to sama teď řeším.
  Vím, že je to nemoc, není to známka toho, že bychom byly nějaké špindíry, ale i tak se sama občas cítím. Proto to nebudu banalizovat a všem, kteří s tím bojují držím palce a věřím v lepší zítřky.

 9. Zuzka napsal:

  Ahoj Kristy, v první řadě děkuji za článek! Jsi skvělá. Mě je 28 a stále s akné bojuju…:/ O biorezonanci už přemýšlím delší dobu. Mohla bych se zeptat kam na ni docházíš? Vůbec nevim kam zajít, je toho spousta.

 10. Kristína napsal:

  Už se těším na další článek 🙂 Taky s tím samým doted bojuju (přijde mi že teď je toho nějak hodně!). Já jsem si to ale v podstatě začala sama a to stresem – stěhování, rozchod, nová škola, státnice, špatný vztah.. což mi rozhodilo jak psychiku tak mi to přivodilo i zdravotní problémy, včetně totálního rozhození hormonálního systému. Menses jsem třeba nedostala vůbec několik měsíců. Zkoušela jsem taky toho hrozně moc, i TČM, biorezonanci, bylinné preparáty. Nejvíc mě naštval gynekolog, který mě pořád chtěl “léčit” antikoncepcí, tak jsem k němu přestala chodit. Akné jsem měla taky nejvíce po bocích brady, ale i na tvářích – hlavně na té pravé straně. Momentálně se už moc nestresuju, začala jsem s očistou pomocí vitamínů a čajů a musím říct, že se akné dost zlepšilo. Ale když přijde PMS, tak můžu na sebe napatlat cokoliv, ale vždycky se osypu. Moje nejlepší kámoška má taky silné akné, ted chodí na chemický peeling + vysadila lepek a neskutečně jí to pomohlo! Co by mě zajímalo – jak jsi se naučila lépe ze sebe dostávat emoce? 🙂

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Kikusko, to jsem se jeste prave nenaucila 😀 Zacala jsem chodit na psychoterapii a pracujeme na to, ale kdyz nademnou pan krouti hlavou, ze mu tam breci chlapi a ja furt nic, tak je to tezky no 😀 Jednou to ale povoli, vim to, a to bude pruser… 😀

 11. pavla napsal:

  skoda ze jsi takovy clanek nenapsala prave pred 3 lety 😀 mela jsem uplne stejny problem, ale vsude jen ty zarucene rychlo rady od holek s jednim pidi pupinkem. Po 10 letech jsem vysadila antikoncepci, po pul roce sem byla jako jeden velky bolak – tvare, brada, krk a dokonce i ve vlasech. Na koznim jsem dostavala jen kremy s peroxidem a podobnym sajrajtem, taky mi nekoliktar nabizeli tabletky s vitaminem A, ktery te vlastne maji za ukol “vysusit”. Ale pribalovy letak a vedlejsi ucinky me tak vydesili, ze jsem s diky odmitla. Nastesti jsem mela velkou oporu v partnerovi a ted, po 3 letech, mam zpatky plet jako detskou prdylku. S mirou pouzivam kosmetiku na akne bioderma a nebojim se ani vyzivnych oleju a hydratacnich kremu. Bohuzel na takovy typ akne asi nj jineho nez cas a chladna hlava nepomuze. Drzim palce a diky za takove clanky !

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Nektere leky jsou fakt sila. Me prisla jedna zprava, ze dotycny zna leky na plet, fakt silny a ze po nich lidi pachaji sebevrazdy, ale ze mi je klinde sezene 😀 Jako wtf 😀

 12. Lucie napsal:

  Milá Kristýnko, děláte úžasnou věc. Sama se perete s emocemi a tímhle celým projektem tišíte bolavé duše ostatním holkam. A léčíte jejich emoce. Klobouk dolů před Vámi. Vaše slabost se stává Vaší nejsilnější stránkou! Jste super. Krásné čtení je to. Takových lidí je hrozně potřeba.

 13. Ála napsal:

  Skvělý článek a s těmi příčinami úplně souhlasím! Mám stav pleti spojený myslím hodně s psychikou a stresy. Jak jsem ve stresu, tak mi začne bolet břicho, blbnout zažívání… a pleť plná boláčků na sebe nedá moc dlouho čekat. No a do toho jsem se nedávno docela trápila ve vztahu a bum!, měla jsem podél čelisti a i jinde po obličeji boláky ? Když se to dořešilo a já se i trošku víc zklidnila, tak se i pleť začala uklidňovat ?
  Ale je fakt, že já to mám i z toho, že si hooodně často sahám rukama na obličej ? Není někde, jak se to odnaučit? ?
  Hezký den a velké díky za tyhle články bez filtru ❤️

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Hahaha jak se to odnaučit nevím Álo, ale pokud si to už uvědomuješ, je to dobrý začátek. Nenípat to. Já na tohle mám babičku. Vždycky když si sáhnu na obličej, tak mi ji pleskne 😀

 14. Verča napsal:

  Skvěle napsané, děkuji za to!
  Já s akné bojuji od puberty, trochu se to uklidnilo v době, kdy jsem brala HA, teď jsem cca rok a půl po vysazení a bojuju s tím zas. Spíš mám černé tečky, ale pupínky taky. Je pravda, že už se z toho nehroutím jako v pubertě, tehdy jsem to nesla fakt hodně těžko (prošla jsem si šikanou, i když ne primárně kvůli akné), psychiku jsem měla hodně na dně, což tomu nepomáhalo. Jelikož vím, že současnému příteli to nevadí, tak i já to snaším líp. Začala jsem používat přírodní kosmetiku, tak uvidím, zda i ta trochu pomůže. 🙂 Jednou mi kosmetička řekla, že se akné asi nikdy zcela nezbavím, protože mám atopický ekzém a citlivou pokožku, že to mám spojené i s tím, tak uvidím. 🙂
  Jinak jsi hrozně pěkná, sympatická holka a tvůj projekt je skvělý! Držím palce v boji za zdravou pleť i duši. <3

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Veru, tak k tomu bych rada jen rekla, ze jedna kosmeticka jednou rekla… to nic neznamena. Jsou lide, kteri ochrnuli a lekari jim rekli, ze nkdy nebudou chodit, a dnes vesele behaji. Je to hodne ve Tve hlave a nenech se touto vetou prosim definovat. Moc Ti preju at ta prirodni kosmetika pomuze!! 🙂

 15. Linda napsal:

  Ahoj Kristý,

  také bych se chtěla podělit se svým problémem. Ve 20 letech jsem dostala první trombózu (prý z antikoncepce, druhou v 25 letech – příčinu nezjistili). Musela jsem vynechat antikoncepci (veškeré hormony). Pleť byla jeden velký pupínek, ale já s tím bojovala bohužel 10 let až do svých 30 a vyzkoušela jsem toho opravdu hodně. Zlepšilo se mi to jen tehdy, když jsem se čerstvě zamilovala a byla absolutně v pohodě. V 31 letech jsem měla konečně krásnou plet, ale vnitřně jsem byla nespokojená, dala výpověď v práci a odjela žít svůj sen na Bali. Tam se mi akné zase hodně zhoršilo. Když jsme dorazila v říjnu zpět do Čech, osypala jsem se ještě více. Měla jsem na zádech pás akné, ramena, ruce, krk, obličej. S diagnozou alergie na slunce, ale když se to po 2 měsících nic nelepšilo, navštívila jsme dalšího doktora, který si nevěděl rady. Takže se již léčím od návratu 5 měsícem, zkouším, co zabíralo dříve, psychicky jsem totálně spokojená, ale s pletí bezradná. Splnila jsme si sen, přestěhovala jsem se, našla si ted partnera, ale i tak nemohu nad tím vyhrát 🙂

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Lindo, těch důvodů může být fakt miliarda. může to být třeba laergie na jídlo, mléčné výrobky… Ale já to teda v Austrálii taky měla příšerné. Možná i to horko tomu nepomáhá, záněty si v tom rochní a slaná voda nepomáhá na tenhe typ. Je to ohromně individuální. Moc držím psti, ať nad tím vyhraješ!!!

 16. Natálie Prátová napsal:

  Nádherný článek…já mám sice i díky akné docela nízké sebevědomí a dokážu brečet hodiny a hodiny, ale nebudu psát o sobě, protože…protože chci poděkovat tobě, za to jak i přesto čím sis prošla dokážeš tisícům lidí, hlavně holkám, dodávat sebevědomí a ukázat jim, že v tom nejsou samy a hlavně, že akné není vlastně nic špatného, za co by jsme měli být souzeni, že je to úplně normální a ukázat lidem, že to má řešení, že všechno má své řešení, jen najít příčinu a k vyřešení problému jsme o velký kus blíž. Děkuju ti moc, za to, že každým dnem, každým svým příspěvkem pomáháš mně a spoustě dalších lidí, že dokážeš inspirovat, radit, rozumět nebo se o to alespoň snažit, že přesto, že sis prošla něčím složitým stále pomáháš lidem…už se sice opakuju, ale píšu, jak mi myšlenky letí hlavou…Takže jednoduše?děkuju Kristý

 17. Zuzana napsal:

  Panejo, ty jsi teda silná! Fotky jsou šílené, me by nikdy ani ve snu nenapadlo se ve svém období akné, takto vyfotit. Mas můj obrovsky obdiv, ze jsi šla s kůží na trh. Já trpěla na obrovské bolaky na tvářích, které se ne a ne zahojit. 🙁 Zůstalo mi po tom spousta jizvicek na tvářích, ale už je to skoro za mnou. Nejdříve jsem začala léčit tělo, především střeva, tam byl můj hlavni problém, postupne se to zlepšovalo. Nedávno jsem byla na jedne prednasce a tam mi paní praktikující čínskou medicínu poradila at přestánu pit kávu. Ze mám horkou (toxickou) krev. A stal se zázrak, taková maličkost a takovy obrovsky rozdíl. Příčin i typu je opravdu hodně a já držím palce vsem, co s tím musejí bojovat. A Tobě moc děkuji za tak otevřený článek. ❤

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Děkuju Zuzi. No vidíš, to je fakt síla. Blbý kafe, a jak to rozháže organismus. Jsem moc ráda, že jsi přišla na příčinu. Ať se daří!! 🙂

 18. Eva napsal:

  Zamyslela jsem na nad tím, kde se mi tvoří nejvíce akné a čím to může být. Je má čase, abych zkusila očistu a udělala pořádnou změnu!! 🙂 Mimo jiné souhlasím s tebou, že nejčastěji jde o psychosomatiku 🙂

 19. Jindřiška napsal:

  Ahoj, přemýšlíš nad tím jak se zbavit jizvicek po akné? Přemýšlím nad laserem ale bojím se aby to nebylo ještě horší.. Jak to budeš řešit ty? ?

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   K tomu jsem se ještě nedostala Jindřiško. Vím, že nejdřív se musí pleť úplně zahojit, a až potom bude možné řešit jizvy. Nicméně laseru se budu asi vyhýbat. Zatímmám vyhlídnutý BANISH, set na přirozenou, leč delší cestu za kvalitní pletí bez jizviček. Uvidíme 🙂

 20. Silvie napsal:

  Skvělý článek, tohle všechno o sobě zveřejnit potřebuje pořádnou dávku odvahy!
  Před 2 měsíci se mi začaly dít strašné věci na čele. Nejdříve jsem to zkoušela patlat vším možným, samozřejmě to bylo ještě horší. Poslední 3 týdny už to vůbec neřeším a jen to mažu kokosovým olejem, kdykoli jdu kolem něj. Musím říct, že jestli to takhle půjde dál, tak za týden nebude po pupíncích ani stopa. 🙂 A musím potvrdit, je to hlavně psychická záležitost. Byl na mě vynaložen dost velký stres a já si ho nechci nikdy připustit, radši budu pořád s někým než abych si byla sama doma a brečela do polštáře. Bohužel už vím, že moje vnitřní já to takhle nechce a bojuje s tím v podobě akné…

 21. Martina napsal:

  Ahoj Kris,

  díky za tenhle článek. To, že akné souvisí s vnitřním nastavením těla, si začínám čím dál tím víc uvědomovat – nemůžu už delší dobu otěhotnět a zhruba před dvěma lety jsem to začala hodně těžce prožívat a bum, neléčitelné akné na hraně obličeje (čelisti), přesně, jak je v článku. Teď se to trochu začíná lepšit, asi jsem nastavila dobrý mix vnější péče (co nejvíce přírodní a co nejméně zatěžující) a přestala jsem na sebe s tím otěhotněním vyvíjet takový tlak. Ale úplně rozumím a je super, že to takhle někdo sepsal. Když má člověk ve skoro třiceti pleť jak puberťák smíšenou s vráskama, strašně se za sebe stydí. Takže držím palce, ať ten boj vyhraješ.

 22. Klára napsal:

  Ahoj, je to moc pěkný a upřímný článek a jsem ráda, že i nějaká holka na plno ukáže svůj dost osobní problém než aby ho skrývala za tunami make upu a filtrami na sociálních sítích.
  Každopádně jsem nikdy problém s akné neměla (možná bych měla napsat zatím, když mi je teprve 19 a dva roky užívám hormonální antikoncepci?) ale narozdíl od problému s pletí jsem trpěla na kvasinky, hemeroidy a nechutný ekzém hlavně na nohách. Z kvasinek to vše nakonec vyústilo v genitální opar, který bych opravdu nikdy nikomu nepřála. Zkoušela jsem také téměř vše – přes masti, léky až po všemožné alternativní medicíny a nic mi nikdy pořádně nezabralo.
  Momentálně ale mě kvasinky ani ekzém netrápí, s hemeroidy mi bylo vysvětleno, že ty fyzicky nezmizí, když už se jednou udělaly (jedině operací a ta mi byla doporučena až po porodech, že do té doby to nemá cenu, jelikož to v těhotenství stejně dělá všemožnou neplechu).
  Jaké bylo řešení a zbavení se problému? Psychická pohoda. Do té doby jsem se vrcholově věnovala sportu a víceméně si skrze mě naplňoval své nedocílené ambice můj strýc/trenér. Byla jsem pod neustálým psychickým tlakem a nevědomky dělala vlastně něco proti své vůli (sport mě bavil, ale asi ne na tak vysoké úrovni, kdy jsem neměla žádný sociální život, furt jenom tréninky a závody). Do toho všeho byl můj strýc cholerik a neskutečně zamindrákovaný člověk a všechny svoje negativní pocity si vyléval na mně. Každý den jsem byla pod palbou nadávek jaká jsem kráva, nic neumim, jsem neskutečně líná a nic tomu sportu neobětuju atd. Místo toho abych se mu někdy postavila a řekla, že to takhle nechci, hromadila jsem v sobě svůj vztek na něj a nikde ho neventilovala. Sebevědomí na nule, po nocích jsem plakala a každý den se bála přijít na trénink, co si zase vyslechnu. Vše se tak projevovalo na mém těle – jak kvasinky, tak hemeroidy a ekzém.
  Až jednoho dne (po 8 letech intenzivního uražení a křiku na mojí osobu) mi došly nervy a ze dne na den jsem řekla, že končím a už se tam nikdy neukázala.
  A od té doby? Krásné nohy bez jediného fleku, kvasinky taky nic a hemeroidy mám nebolavé a nekrvácivé.
  Chodím sice k homeopatce, která mi také výrazně pomohla, ale nejvíc udělala moje vlastní psychická pohoda. Dělám si co chci, stýkám se s kým chci, našla jsem si jiný sport, který dělám pouze rekreačně a jsem naprosto spokojená.
  Myslím si, že vše dost podstatně souvisí s psychikou a doufám, že nevadí tak dlouhý komentář, ale chtěla bych tím ukázat, že nejenom akné, ale i spousta dalších lidských fyzických problémů se musí řešit komplexně a přes duši.
  Děkuji a bojuji dál #zanormálníholky

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Panejo, Klárko!!! to je přesně ono!!! Fakt ta psychika je masakr, jsem strašně moc ráda, žes to napsala! Skvělá inspirace pro ostatní kouknout se fakt do sebe! 🙂

 23. ANETA napsal:

  Ahoj 🙂 Naprosto vím o čem mluvíš a děkuju za tak upřímný článek! Trápím se už dlouho s obdobným problémem a ještě k tomu s ekzémem. A vím, že to nemusí fungovat na každého stejně, ale mně akupunktura a bylinky po neuvěřitelných 3 měsících vyléčili ekzém. Chystám se teď v rámci čínské medicíny zaměřit i na pleť a po přečtení tvého článku mám mnohem větší naději a odhodlání <3 Věřím, že ji budou mít i ostatní, které tyto kožní neplechy trápí, díky! 🙂

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Anetko, tak to je skvělý!! WOW, tak to se o to víc těším, že to bude mít dobrý výsledky :)))

 24. Tamča napsal:

  Čtu tvůj článek a jako by jsi mi mluvila z duše. Rozešla jsem se s přítelem, přestala brát antikoncepci a za 3 měsíce začalo peklo na zemi. Hluboké bolaky, které se permanentně tvořily všude…nejhorší je, že jsem taky hledala všemožné rady a pomoc, oběhala milion doktorů, ale nikdo mi nebyl schopný pomoci. A ještě horší je, že jsem tu antikoncepci kvůli toho musela začít brát znovu, nenašla jsem jiné řešení a moje psychika byla na dně, z nervu jsem hrozně zhubla a to už jsem i tak byla dost hubená. Byla jsem dost nešťastná a veškerý ten nátlak i z okolí jsem už nezvladla. No teď jsem sice psychicky ok, ale nejsem vůbec šťastná,že do sebe ty prášky zase cpu. Budu číst dál tvé články a třeba se doufám rozhodnu začít s tím taky bojovat a nebát se, že zase dopadnu tak jako před pár lety po vysazení HA, to už nikdy nechci zažít.
  Jen taková malá otázka na závěr – máš zkušenost i s laserovým ošetřením? Slyšela jsem, že to pomáhá. Děkuji a přeji Ti krásný den 🙂

 25. Blanka napsal:

  Já sama na akné netrpím, ale můj přítel ano a dost silně, má to po celém těle, na tváři, na zádech, na rukách, skoro všude. Vyzkoušel už snad všechno možné, ale nic mu nezabralo na dlouhou dobu. Má z toho už pořádné jizvy a je z toho chudák nestastný. Jenom ti chci říct, že to není odporné a vůbec mi to na něm nevadí, zvykla jsem si na to a je pro mě přitažlivý a sexy i s pupínky:) Ale chápu, že ti to muselo shodit sebevědomí:(
  Nevíš co by mu mohlo pomoci?

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Blani, jsme u toho. Pokud to má po celém těle, může to mít mnoho důvodů, ovšem to podle toho o jsem si nastudovala za ty roky může být v krvi no. V tradiční čínský medicíně by mu asi poradili pít bylinný čaje na výměnu krve, aby se tvořila nová a zdravá, a taky asi nějakou dietu, jenže je to faktběh na dlouhou trať. Moc držím pěsti ať na to přijdete a jsi skvělá že ho tak podporuješ 🙂

 26. Klárka napsal:

  Ahoj, děkuji moc za článek. Já trpěla šíleným akné od 14 let – boláky, cysty, jizvy, flíčky. Sebevědomí na nule, v pubertě jsem to nesla hodně špatně… Od cca 18 let beru HA a od té doby pleť skoro jako prdelka ( až na zbylé jizvičky a pigmentové skvrny) . Je mi 25 let a ve středu jsem si vzala poslední pilulku HA v životě. Rozhodla jsem se sama, s HA jsem neměla žádné fyzické ani psychické problémy. Jsem zvědavá, co to se mnou udělá. Myslím, že se akné vrátí a budu bojovat znovu. Ale vím, že jsem teď mentálně silnější než ve 14-17 letech a hodlám ten boj vyhrát. Začala jsem pít bylinné detoxikační čaje, abych ty syntetické hormony vyplavila, tak uvidím.

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Klárko moc doufám, že se Ti to nevrátí a když jo, aspoň víš od čeho to je a jak dlouho se to asi čístí. Půl roku až rok. Jestli déle, tak pak ty bylinky jsou skvělý řešení. Držím pěsti!

   • Klárkal napsal:

    Děkuju! ❤️ Posílám velký srdce a moc moc děkuji za to, co děláš. Máš můj obdiv a fandím ti. Díky tobě jsem se vydala na cestu za uvedoměním si své vlastní hodnoty. Bude to dlouhá cesta, ale my to dáme! 😉

 27. Eli napsal:

  Ahoj Christie,
  mám pocit, jakobych četla svůj vlastní příběh z jiného úhlu pohledu. Problémy s akné mě provází od puberty, pamatuju si, jak jsem na maturitní ples musela mít rozpuštěné vlasy, aby mi zakrývaly záda a pro jistotu jsem nešla ani ke kadeřnici (takže můj účes byl na dvě věci a ani jedna z nich není maturitní ples). Ale nikdy jsem kvůli tomu nebrečela. Moje emoce zůstaly vevnitř a stále je neumím pustit ven. Jsme všechny na stejné cestě, jen každá na jiném úseku. Děkuji za otevření očí. Mám pocit, že můžu oslovit víc svých bolístek než jen akné na čelistech, nebo ekzém jinde, jednou dobře mířenou ránou.

 28. Lenda napsal:

  Já teda netrpím tím co ty, ale mám atopický ekzém. Stačí trochu víc stresu a je vymalováno. Pomáhá jen návštěva na kožním jednou za pár měsíců. Držím palce a přeju pevné nervy. 🙂

 29. Teri napsal:

  Ahoj, já po 12 letech vysadila, v pubertě pleť s pupínkama, během antiko naprosto krásná( proto jsem jí taky brala…na doporučení doktorů samozřejmě), po vysazení pul roku ok a nyní 2 rok děs, nejen obličej ale i záda. ANT mi způsobila i jiné vážnější problémy, ale tohle je děs na psychiku.Přiznnám se, že jsem vysadila už před tím,ale psychicky jsem nezvládla vypadat jako zombie. Takže finální vysazení před 2 lety. A je mi 30. Jinak jsem taky zkoušela hodně věcí, čínská medicína trochu pomohla, ale teď čekám mimčo a nesmím skoro nic, takže i vlivem hormonů zase děs. Ale psychiku mám srovnanější, když člověk řeší horší věci než ten ” ksicht” tak už ho to tak nebere, ale……strašně moc pomáhá, že má člověk partnera, který podporuje a vůbec mu to neva. Když sem byla single, bylo to pro mě utrpení a děsně jsem se styděla. Každop léky už nikdy, fakt ne, radši budu pupence léčit dýl a celkově, než jen skrývat následky. Nejsem striktně proti klasické medicíně, ale tohle jsou prostě situace, kdy už na to nestačí a člověk se musí vrátit k přírodě:).

 30. Katka napsal:

  Uff, pripominate mi me pred asi 20 lety. Kamaradky se trapily sem – tam pupinkem a ja mela ma tvarich shluky fialovych cyst, ktere proste neslo skryt pod makeup. nekolik let. Bylo to hrozne. Opravdu hrozne. Sebevedomi, uz tak mizerne, kleslo jeste niz. Uprava stravy, “lecba” u dermatologa, pece ci dochazeni na kosmetiku nefungovaly. Teoreticky si vedeli rady vsichni ? nicmene realne lidi, kteri meli podobny typ akne bych napocitala na prstech jedne ruky. Uprimne ani nevim co mne z kombinace antikoncepce (paradoxne) a prace na sobe ve smyslu sebeprijeti a zamereni pozornosti jinam pomohlo vic. Pece stejna, jen jsem si sebe zacala vic vazit a zamerila se na studium a praci. Dnes je mi temer 40. a plet hezka. kupodivu s mnohem mene stopami po “boji” nez jsem se tehdy bala ze jich bude. Drzim moc palce!

 31. Martina napsal:

  Ahoj Christie,
  jako by jsi mi mluvila z duše! Kdybych ti poslala svoje fotky, tak jsou úplně stejné jako jsi mela ty! Dlouho jsem na to taky nekápla, že by to z té HA mohlo byt, ale je! Neustále stejná boláky v po stranách brady, stále a stále dokola! Už jsem byla absolutně bezradná – dermatolog k ničemu (lezela jsem i tyden v nemocnici s maskou) a stejne se to vratilo. Tak jsem začla zevnitř – pomáhají mi ajurvedské čaje a taky být v klidu (sportovat, příroda, zvířata a můj muž). Musím říct, že se mi to po tom roce docela zlepšilo, ale stále to ještě není ono. Mimochodem rozházelo mi to tak hormonální systém, že se nedaří ani otěhotnět! Snad se nám to vše brzo vrátí do normálu! Moc zdravím a přeji pevné nervy! Pa :*

 32. Kateřina Maňáková napsal:

  Upřímně myslím, že jste holkám s pár pupínky na obličeji zvedla sebevědomí. Ale když jsem přečetla celý článek, nedá mi to, nepřijde mi, že Vaše forma byla tak těžká, jak prezentujete. A věřte, že já to můžu říct, sama jsem cystickým akné několik let trpěla, ale mnohem horší formou. Stohy slov o vaší bradě, co mají ale říkat holky s posázeným celým obličejem a ještě horší formou? Celkově tady ty články o problémem s akné nemám ráda. Většinou to dopadá tak, že píše většinou člověk, co měl v 16 akné a adios nebo právě někdo, kdo měl akné po vysazení HA a věří, že je zrovna on ten pravý, kdo nám může poradit. Bohužel ne. A věřím, že takto to cítí dost holek/žen, co tento příspěvek vidělo. Navíc věřím, že žádná z nás tehdy nemyslela na to, fotit si jednotlivý bolestivý pupínek a ukazovat světu, jak trpíme (viz vaše “krvavá fotka”), vlastně i kvůli tomu, že bychom u toho strávily celý den nebo se mohly takto vyfotit celé. Díky bohu za to, že už je ta doba za mnou, ale i přesto po absolvování nějakých 7 let po kožních lékařkách, užívání Roacuttane, řadu jiných léků, desítky produktů apod., mě podobný článek, jako je Váš, dokáže zvednout ze židle…..

  Zkrátka a jednoduše, nemyslím, že by člověk, co si prošel zhoršením pleti po vysazení HA mohl takto hrát na odborníka na akné. Věřte, že pokud byste měla skutečně aknózní pleť a někdo by do Vás neustále hustil řeči o duševní očistě, možná byste měla stejný názor.

  Snad pochopíte, co jsem se tím snažila říct. Chápu, že jste měla potřebu podělit se se čtenářkami o Váš příběh. Řadu věcí ale tady opomíjíte.

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Již jsem Vám odepisovala na Instagramu, kde jste to komentovala stejně. Jak jsem již řekla, fotila jsem si obličej, protože jsem žila v Austrálii a pleť jsem konzultovala s odborníky v ČR, a musela jsem mít fotografie. Mrzí mě, že máte pocit, že můj problém nebyl dostatečně velký na to, abych si mohla dovolit na svém blogu o tom mluvit s touhou pomoci třeba dalším, co tápou. A když tedy myslíte, že jsem na řadu věcí zapomněla, bylo by skvělé, kdybyste nějaký odbornější článek sama napsala. 🙂

  • Dáša Š. napsal:

   Přestože jsem sama měla akné v (ještě) horším stádiu než Kristýna, myslím, že přesně takové články a takový přístup holky (i kluci) trpící akné potřebují. Ono to mnohdy JE jednodušší, než si myslíme. Ale chce to si v sobě vyřešit spoustu věcí o rozpustit mnoho bloků, což klasická medicína, bohužel, neudělá. Tím nechci říct, že “klasický” postup je špatný, jak jsem psala dole ve svém komentáři, každá zkušenost nás posouvá. Jen je škoda, abychom si sami dělali nějaké limity, že něco “nejde” nebo nefunguje. Teď a tady třeba ne, ale nemusí to tak být navždy.

 33. […] špatnou pletí… Nebo i Týna v jejím blogu publikovala velmi zajímavé 3 články s názvy “My dear acne”(zde). Ale o změnách a důvodech HA se rozepíšu až někdy u dalšího článku. Každopádně po […]

 34. Michaela napsal:

  Je zajimave, jak kazdemu pomuze trochu neco jineho. Ja jsem mela tezke cysticke akne po vysazeni HA skoro deset let a az ted, po tech deseti letech jsem nasla neco, co funguje a po dvou mesicich mam plet uz bez pupinku, akorat ty vsechny jizvy se budou hojit jeste dlouho.
  Akupunkturu jsem prodelala v zahranici u cinske lekarky, ktera se specializovala na hormonalni akne, ale ani po 25 sezenich a bylin na miru mi nedokazala pomoct. Sama nechapala, proc tomu tak je. Nakonec jsem nahodou narazila na nejake veganske bylinne doplnky stravy a tohle byl jako zazrak.
  Vtipne je, ze jsem zkousela vsechno mozne, ale zabralo az tohle. Funguje to na bazi odstraneni xenoestrogenu z tela. Myslim, ze kazdy si musi najit ten svuj zpusob.
  Diky, ze jsi sla s kuzi na trh! Porad mam pocit, ze se o tomhle malo mluvi a gynekologove smele predepisuji ten jed dale…

 35. Ivka napsal:

  Ahoj Kristynka 🙂
  Náhodou som na internete narazila na tvoj blog a padlo mi to veľmi vhod, nakoľko momentálne bojujem s rovnakým problémom, rovnaká lokácie akné na brade….no proste ako keby som videla seba. Taktiež súhlasím s tým, že až 90% všetkých ochorení má podstatu v dochovnej stránke. Písala si o psychoterapii. Mňa by veľmi zaujímalo, či máš nejaký tip na konkrétnu knihu, ktorá ti v psychoterapii pomohla?Alebo ak by si mohla hlbšie popísať, ktoré dúševné veci a vnímania si musela zmeniť, aby si sa akné zbavila.
  Ďakujem krásne! Si úžasná osobka 🙂

  • Kristyna Dolejsova napsal:

   Ahoj Ivko 🙂

   Děkuju za komentář. Co se psychoterapie týče, nečetla jsem knihy, chodila jsem přímo ke specialistovi, panu psychoterapeutovi. Pokud žiješ v Praze a budeš chtít, napiš mi na zanormalniholky@email.cz a já Ti na něj pošlu kontakt. Měj se krásně a děkuju :)) Kristýna

 36. Natálie napsal:

  Teď mám pleť jako dětská prdelka (s velkou dřinou), ale i přesto jsem si článek přečetla. Beru hormonální antikoncepci 3. rokem kvůli stejným problémům. (Hooodně) nepravidelná menstruace s křečma takovýma, že mě párkrát vezli do nemocnice na kapačky.
  A až ji nekdy v budoucnu vysadím, tak mám docela strach to udělat. Sem tam se mi pár pupínků udělá, tak mám strach aby se to pak nezvrhlo v akné.

 37. nina napsal:

  Článek je fakt super. Ahojky, já měla podobný problém.
  Jediné co mě pomohlo byl laser, dostala jsem doporučení na toto https://www.aetherinstitute.com/cs/ipl-osetreni-aknozni-pleti/ a fakt dobrý. Takže také doporučuji

 38. Dáša Š. napsal:

  Ahoj,
  mě akné trápí/trápilo od 13 let. Někdy bylo lepší, jindy horší (většinou střední stádium), ale úplně nejhorší jsem ho měla po druhém dítěti. Paradoxně, když jsem čekala syna (druhé děťátko), tak jsem neměla ani jeden pupínek, připadala si šťastná a opravdu hezká – nejen kvůli tomu, že nemám akné, prostě jsem byla “naplněná”, toto těhotenství jsem si opravdu užívala a bylo to na mě vidět 🙂 A v té době jsem každému cpala, jak mi pomohlo vysadit mléčné výrobky a lepek 😀 No, nepomohlo, půl roku po porodu se mi znovu začalo tvořit akné a za další půl rok jsem toho měla na obličeji třikrát tolik co ty na fotkách (dvacet boulí brada a k tomu patnáct na každé tváři). Pravda je, že jsem v té době prožívala klíčové období. Vše se dalo do pohybu a byl to u mě konec stagnace – ne vždy podle mě akné znamená zhoršení stavu, někdy je to známka toho, že se tělo konečně čistí a něco se v nás děje a nemusí to být automaticky špatně. Také jsem od 17 do 24 brala antikoncepci, pravidelně popíjela, kouřila a nejedla právě zdravě, tak je jasné, že tělu chvíli trvá, než se dá do kupy. Ale píšu sem hlavně proto, abych potvrdila, že ta příčina je nejvíc uvnitř – nyní si už chleba a mléčné výrobky v omezeném množství dám a zdá se mi, že na pleť to má vliv jen minimální. Dokud jsem očekávala, že se mi po jogurtu zhorší pleť, zhoršila se. Je to hodně v hlavě. Ale když máte pocit, že nemáte (zrovna v tuto chvíli) něco jíst, nejezte to. Spoléhejte na své pocity – někdy je to těžké <3 Protože nás často ovládá strach a stres a to nejsou nejlepší rádci. Také jsem zkoušela čínskou medicínu, detox podle Jonáše, psychoterapii.. Vše mi něco dalo a stále dává. Každá zkušenost nás posune dál 🙂 Klíčem je podle mě žít v souladu se sebou a svými "nejniternějšími" pocity. Dnes stále akné trochu mám a k tomu stále jizvičky (po takové formě ani není divu), ale už mě to netrápí 🙂 Univerzální rada asi neexistuje, ale všem držím pěstičky, aby si našli svou cestu, jak se akné zbavit nebo ho omezit na minimum, cest je podle mě mnoho a mohou se v průběhu měnit. Hodně štěstí <3

 39. Veronika napsal:

  Je mi 24 let, HA jsem vysadila před půl rokem také po letech užívání, a ta předposlední fotka s akné vypadá jako vytažená z mého telefonu… Dušení pocitů v sobě před ostatními, protože bych si připadala trapně a poníženě kdybych si dovolila dát najevo jak se cítím … jakobych četla článek o sobě… Takže doufat že se to po roce nějak samo srovná asi nemá cenu :-/ kdybych tohle věděla když jsem začala vesele zobat prášky …

 40. Anežka napsal:

  Super článek a gratuluju k úžasné proměně, fakt bych to nečekala 🙂 Já osobně naštěstí nikdy na tak velkou a agresivní formu akné netrpěla a jsem za to jedině ráda. Za mě je určitě ve všech kosmetických oblastech používat přírodní kosmetiku, na akné je přímo něco třeba tady, ale zkušenost s tím nemám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

so hot right now

hey there!

Jsem Christie,
Tvá největší fanynka!

Ne vždy jsem žila to, co dnes!
Z maloměsta, ustrašený holky, ponižování v práci uklízečky, dluhy a toxický vztah, až po zdravou sebedůvěru, cestování po světě, vlastní podnikání a naplněný život!

 Top episodes

 Top Epizody

příběh

Můj australský sen

příběh

Purpose Trip - výlet do hlubin srdce

příběh

Labyrint světa s ráj srdce

10 snadných způsobů,
jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny (bezbolestně)! 

Stáhni si zdarma svůj e-book, ve kterém najdeš 10 způsobů a tipů,
jak do svého jídelníčku dostat více zeleniny, a to snadno a bezbolestně
(a to je důležité, protože žvýkat pořád ledový salát baví přesně...  nikoho!) 

STÁHNOUT

e-book zdarma

Od nuly
k pěti porcím denně

Křestní jméno

E-mailová adresa

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno.
Magic Academy s.r.o. je společnost legálně chráněná ochrannou známkou. 

maGIC ACADEMY s.r.o. 

KONTAKT
ODPOVĚDNOST
GDPR
OBCHODNÍ PODMÍNKY 
DOMŮ

pošli mi zprávu >

@MAgicacademy_cz >

Už sleduješ můj Instagram?

@hellochristie >