Psychologie jídla

Propagují tlustí lidé milující své tělo obezitu?

3. 4. 2017

Před pár dny na mém instagramu vznikla malá debata kvůli této fotce. Jistá slečna a její přítel označili silnější slečnu za mrože, a osočili tento projekt za podporu obezity a mě označili za vypasenou adminu (další slova ani zmiňovat nebudu:)). O inteligenci jedinců nemá cenu diskutovat, nicméně mě zaujal jejich postoj, a zamyslela jsem se […]

Travel the world on fifteen damn dollars
Why I don't believe in affiliate marketing
TEN THINGS I ALWAYS HAVE IN MY SUITCASE
Now Trending:
I'm KAte!

Put a short description here that explains the purpose of your blog and welcomes your readers. You could also link this to your About Page if you want to send people there.

hello,

Ready to Make Your Dreams Happen?

tell me more

Taiyaki occupy farm-to-table swag fashion axe four loko. Church-key palo santo selvage.

Před pár dny na mém instagramu vznikla malá debata kvůli této fotce. Jistá slečna a její přítel označili silnější slečnu za mrože, a osočili tento projekt za podporu obezity a mě označili za vypasenou adminu (další slova ani zmiňovat nebudu:)). O inteligenci jedinců nemá cenu diskutovat, nicméně mě zaujal jejich postoj, a zamyslela jsem se nad tím. Zeptala jsem se sama sebe: Propagují tlustí lidé milující své tělo obezitu?

Lidé mohou mít nadváhu z mnoha různých příčin. Ať už je to nemoc, problémy se štítnou žlázou, léky, hormony, nebo si to způsobili nezdravým životním stylem, obezita je nezdravá a rozhodně, a to bych ráda zdůraznila, ji nepropaguji. Je ale v mých očích stejně škodlivá jako třeba anorexie nebo bulimie. Jsou to dva různé extrémy, kdy je člověk začarovaný v kruhu jídla, diet, nízkého sebevědomí, posměšků, sebelítosti, snahy, a opětovného pádu dolů. Ať je to jak je to, bude asi jen velmi malé procento lidí, které si obezitu užívá a jsou na to pyšní.

Co mě ale zaráží je, jak je možné, že někdo osočí projekt jako je ten můj za propagaci obezity, protože jsem k fotce napsala, že mi obě slečny přijdou stejně krásné?

Nechte mě to tedy, prosím, vysvětlit. Propagace znamená “aktivní podpora” nebo reklama typu “pokračuj v tom”. Ve svém životě jsem se nikdy nesetkala s tlustým člověkem, který by říkal: “Hej všichni, poslouchejte! Tajemství sebelásky je mít tělo jako já! Nejsi dost tlustá? Přiber! Aktivně vás vyzívám, buďte obézní a budete stejně krásní jako já!”

Nicméně jsem za svůj život potkala desítky tlustých lidí, kteří jsou naprosto úžasná stvoření, mají obrovskou hodnotu nezávisle na tom, jaké mají tělo a jsou víc než dostatečně dobří pro to, aby dostali uznání, respekt, lásku a žili spokojeně, a je jedno jakou nosí velikost oblečení.

Já prostě věřím tomu, že i tlustí lidé si zaslouží cítit se ve svém těle jako doma, a milovat každý jeho kousek. Většina těchto lidí, kteří se k tomu dopracovali sami, tím trpí beztak proto, že jim kdysi v dětství někdo řekl nějakou hloupou poznámku, šikanoval je, a jejich zmatený duše si s tím neuměly poradit jinak, než začít víc jíst (nebo v případně anorexie naopak hubnout). Věřím, že pokud se lidé skutečně naučí mít se rádi v jakékoliv podobě a velikosti, k nápravě životního stylu jim to může pomoci, protože si například uvědomí, že fast foody nejsou zdravé a tělu nedělají dobře.

Takže co podle mě propagují tlusté lidé, kteří se učí mít se rádi? Pouze zdravou sebelásku, přijetí sebe samých a právo na to žít na tomto světě šťastně přesně takoví, jací jsou.

Co si o tom myslíte vy?

+ show Comments

- Hide Comments

add a comment

 1. Eliška napsal:

  Opravdu krásně napsané. Myslím si, současně i doufám, že se projekt dostane dál. Tvůj nebo váš projekt mi pomohl. Jsem spíš holka z levé strany fotky? proto jsem ráda, že něco takového někdo píše a já se nad něma vždy usmívám. Hlavně v tom pokračuj!❤?

 2. Health Matters napsal:

  Přesně tak, jak jsi to napsala. Extrémy nejsou nikdy dobré ať už jsou jakékoliv. A o to jde. Sebeláska jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Někdo to holt nemusí vidět hned, většinou totiž nic není jen přímočaré s jednoduchým vysvětlením, je potřeba se na to podívat z více úhlů 🙂
  V tvém projektu vidím obrovský smysl <3 Jen tak dál.

 3. Terka napsal:

  Tak předně, slečna vpravo na fotografii není žádný gigant, ale holka s nadváhou nebo možná tzv. 1. stupněm obezity, který s kombinací sportu může mít dle lékařů dokonce ochranou funkci (z fotky to přece nelze více určit). Dále, vzhledem k postovaným fotkám na instagramu #zanormalniholky je evidentní, že tvůj projekt necílí na obézní nemocný ženský, ale na obyčejný holky, který holt maj třeba dle nějakých propočtů nadváhu, a právě hned se kvůli tomu cítí jako “tlustí lidé”. Kategorie tlustí lidé, kterou zmiňuješ v článku, je nepřesná a matoucí a celkem mě to slovo štve. V současnosti se tak označuje kdekterá slečna a je to úplně mimo. Vždyť jako tlustá se cítí holka s pěti kily navíc a zároveň i morbidně obézní jedinec, který se pomalu neunese. Řekla bych o někom, že je hubený, štíhlý, plnoštíhlý (což myslím zahrnuje právě kategorie “norma a nadváha” – ti můžou být dost dobře sportovně založení a zdraví, což je nejdůležitější! Jenom holt má každý jiný metabolismus, genetickou výbavu, jinou práci, životní prostředí, osobní čas a psychiku. Každej se pro svou vysněnou postavu musí nadřít úplně jinak – dobře víme, že někdo to má prostě zadarmo a někdo si z toho musí udělat práci na poloviční úvazek, což není vůbec lehký). A pak jsou fakt ti obézní (2. a 3. stupeň obezity, morbidně obézní člověk). A to už je problém, protože to postihuje zdraví těchto lidí a ke štěstí a sebepřijetí je nepřesvědčí žádný projekt, ale to, že se uzdraví, že to změní. To ale pořád neznamená, že bychom se k těm lidem neměli chovat s respektem. Nikdo z nás problémy druhých nezná. Vyzývat k obezitě je podle mě špatná cesta, ale to z toho projektu teda ani necítím. Vyzývat ke zdravému životnímu stylu a sebepřijetí je správná cesta. A to dost dobře děláš. A víc bych to neřešila.

  • zanormalniholky@email.cz napsal:

   Teeeda, dost “vostra” odpoved 🙂 Ja tedy s naprostou vetsinou souhlasim, jen co se slova TLUSTI tyce, to jsem vybrala zamerne, ne proto, ze bych ho snad pouzivala ja sama, ale proto, aby nadpis clanku bouchnul do oci. Rozhodne se mi libi,jak jsi popsala typy postav a to porovnani, ze se citi tlusta i holka s par kily navic. Skvela reakce, moc dekuju!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

so hot right now

hey there!

Jsem Christie,
Tvá největší fanynka!

Ne vždy jsem žila to, co dnes!
Z maloměsta, ustrašený holky, ponižování v práci uklízečky, dluhy a toxický vztah, až po zdravou sebedůvěru, cestování po světě, vlastní podnikání a naplněný život!

 Top episodes

 Top Epizody

příběh

Můj australský sen

příběh

Purpose Trip - výlet do hlubin srdce

příběh

Labyrint světa s ráj srdce

10 snadných způsobů,
jak do svého jídelníčku zařadit více zeleniny (bezbolestně)! 

Stáhni si zdarma svůj e-book, ve kterém najdeš 10 způsobů a tipů,
jak do svého jídelníčku dostat více zeleniny, a to snadno a bezbolestně
(a to je důležité, protože žvýkat pořád ledový salát baví přesně...  nikoho!) 

STÁHNOUT

e-book zdarma

Od nuly
k pěti porcím denně

Křestní jméno

E-mailová adresa

Publikování nebo šíření obsahu těchto stránek je bez předchozího souhlasu provozovatele webu zakázáno.
Magic Academy s.r.o. je společnost legálně chráněná ochrannou známkou. 

maGIC ACADEMY s.r.o. 

KONTAKT
ODPOVĚDNOST
GDPR
OBCHODNÍ PODMÍNKY 
DOMŮ

pošli mi zprávu >

@MAgicacademy_cz >

Už sleduješ můj Instagram?

@hellochristie >